Ratafia - przepis. Jak zrobić nalewkę wieloowocową?

Ratafia - przepis

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Ratafia, zwana też nalewką adwentową, to likier z dodatkiem wielu rodzajów owoców.

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 20 MINUT

Porcja dla: 12 OSÓB

Planując przygotowanie tej nalewki uzbrój się w cierpliwość. Proces powstawania ratafii trwa bowiem kilka miesięcy. Dodaje się do niej owoce zgodnie z czasem ich dojrzewania. Dzięki temu zyskuje ona coraz to nowe aromaty i smaki. Później, jak każda nalewka, musi jeszcze leżakować, by nabrać mocy.

Składniki

Przygotowanie krok po kroku:

  • Spirytus wymieszać z litrem wody. Do gąsiorka wsypać po 200–350 g owoców, w kolejności ich dojrzewania, zaczynając od truskawek, a na późnych owocach kończąc.

  • Owoce miękkie przed wrzuceniem do gąsiora pozbawia się szypułek, przebiera, płucze i osącza na sicie. Pestkowe – dryluje i kroi na mniejsze kawałki. Jabłka i gruszki dodaje się rozdrobnione, ze skórką, ale bez gniazd nasiennych. Na koniec wrzuca się do słoja owoce suszone oraz obrane i pokrojone cytrusy (bez pestek).

  • Po wsypaniu każdej porcji do słoja wlać szklankę spirytusu. Trzeba też zawartość delikatnie zamieszać i zakorkować naczynie. Po skończeniu maceracji nalew zlać do innego naczynia.

  • Zagotować litr wody w czajniku, do garnka wsypać cukier i mieszając, powoli dolewać wrzątek. Rozpuścić cukier, by powstał syrop. Przelać roztwór do nalewu i dobrze wymieszać. Ratafii się nie filtruje.

  • Nalewkę odstawić do Bożego Narodzenia, a jeszcze lepiej – do Wielkanocy.

Przepis przetestowały dla Was: Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

 

Polecamy również:

Nalewka z jagód: przepis na nalewkę jagodową

Domowa nalewka czereśniowa, czyli czereśniówka

Nalewka z czerwonych porzeczek

Słodko cierpka nalewka z jagody kamczackiej

Słodko-kwaśna nalewka agrestowa

 

Przepis na te i inne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Ocena: 3,0