Ksylitol – co to jest? Właściwości, zalety i wady ksylitolu [WIDEO]

2019-01-07 13:47

Ksylitol, czyli cukier brzozowy to coraz popularniejszy zamiennik białego cukru. I nic w tym dziwnego, bo jest zdecydowanie zdrowszy i mniej kaloryczny. Sprawdź, jakie są właściwości ksylitolu i poznaj zalety oraz wady jego stosowania. Bądź fit na wiosnę z Super Expressem: specjalny plakat z 15 trikami jak się odchudzać 25 marca w sprzedaży razem z Super Expressem za 3,99 zł

Ksylitol
Autor: Shutterstock Ksylitol stanowi naturalną i zdrową alternatywę dla białego cukru.

Spis treści

  1. Co to jest ksylitol?
  2. Właściwości i zastosowanie ksylitolu
  3. Zalety ksylitolu
  4. Wady ksylitolu

Co to jest ksylitol?

Z chemicznego punktu widzenia ksylitol jest alkoholem cukrowym – czyli składa się z cząsteczki cukru i cząsteczki alkoholu. Jednak wyglądem i smakiem przypomina zwykły biały cukier. Jest od niego słodszy, ponieważ struktura cząsteczek daje im zdolność pobudzania słodkich receptorów smakowych na języku.

Nazwa cukier brzozowy może być nieco myląca. Co prawda tradycyjnie ksylitol pozyskiwało się z kory brzozowej, jednak obecnie ten sposób produkcji ksylitolu jest coraz rzadziej stosowany. Na skale przemysłową większość producentów pozyskuje obecnie tę substancję słodzącą z kukurydzy.

Właściwości i zastosowanie ksylitolu

Rafinowany ksylitol jest stosowany jako naturalny zamiennik białego cukru nie bez powodu. Wygląda prawie identycznie i jest tak samo słodki jak sacharoza. Ma jednak nad nim tę przewagę, że jest od niego zdecydowanie mniej kaloryczny – o 40 proc., i, co niezwykle ważne, jego indeks glikemiczny (IG) jest czternastokrotnie niższy niż IG sacharozy. Oznacza to, że po jego spożyciu poziom cukru i insuliny we krwi podnosi się bardzo powoli, bez gwałtownych skoków. Dla tego polecany jest diabetykom oraz osobom odchudzającym się.

Zalety ksylitolu

Choć ksylitol nie jest cudownym środkiem dietetycznym, jego pozytywny wpływ na organizm jest niezaprzeczalny. Poza znikomym wpływem na poziom cukru we krwi, ma jeszcze inne zalety:

działa bakteriobójczo – ta właściwość sprawia, że jest cenionym dodatkiem do gum do życia, past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, wspomagając walkę z zapaleniem dziąseł i próchnicą;

wspomaga przyswajanie wapnia w organizmie, czyli wpływa na mineralizację kości;

nie wpływa (w przeciwieństwie do sacharozy) na rozwój grzybów i drożdżaków w organizmie.

Wady ksylitolu

Ksylitol może być źle tolerowany przez organizm i wywoływać wzdęcia i biegunkę. Z tego względu należy go wprowadzać do jadłospisu ostrożnie i stopniowo. Nawet jeśli jest dobrze tolerowany, nie należy przekraczać dziennej dawki 15 g, czyli trzech łyżeczek od herbaty.

Nie bez znaczenia jest również ograniczona dostępność ksylitolu, choć poprawiła się ona w ostatnich latach – poza sklepami ze zdrową żywnością można go również kupić w hipermarketach. Niestety przeszkodą może być również dość wysoka cena – znacznie przewyższająca cenę cukru białego, a także większości sztucznych słodzików