Co to jest szynka parmeńska?
Szynka parmeńska - Prosciutto di Parma, to najbardziej znana na świecie włoska wędlina. Produkowana jest wyłącznie w okolicach Parmy, na północy Włoch. Prawdziwa jest oznaczona certyfikatem. Co jeszcze warto wiedzieć o szynce parmeńskiej?
Spis treści
- Szynka parmeńska - jak powstaje?
- Do czego dodawać szynkę z Parmy?
- Produkcja szynki parmeńskiej
- Szynka parmeńska - dojrzewanie
Szynka parmeńska - jak powstaje?
Prosciutto di Parma, czyli szynka parmeńska jest lekko solona, ma też wyjątkowy, nieco słodki smak, który zawdzięcza dojrzewaniu na powietrzu przez ok. jeden rok.
Do czego dodawać szynkę z Parmy?
Szynka parmeńska zawiera mało tłuszczu i jest łatwo przyswajalna przez organizm. Najbardziej smakuje pokrojona w bardzo cienkie plasterki, z dodatkiem melonów, gruszek, winogron czy fig. Nadaje się do kanapek, sałatek i omletów.
Produkcja szynki parmeńskiej
Produkcja tej wędliny przebiega w ściśle określony normami sposób. Świnie, z których mięsa produkuje się szynkę parmeńską, muszą być odpowiednio karmione i ważyć nie mniej niż 140 kg i mieć przynajmniej 10 miesięcy.
Szynka parmeńska - dojrzewanie
Do wyrobu szynki bierze się uda wieprzowe ważące ok. 10 kg. Surową ale posoloną i odpowiednio przyprawioną szynkę wiesza się na 12 miesięcy w pomieszczeniach specjalnie wentylowanych powietrzem z okolicznych pól i lasów. Mięso ma w tym czasie odpowiednio wyschnąć, ale też "dojrzeć". Po tym czasie otrzymujemy szynkę o delikatnym smaku, kruchą i pachnącą.