Powidła z agrestu: przepis tradycyjny i sprawdzony. Jak zrobić powidła agrestowe jak u babci?

jak-zrobic-powidla-z-agrestu.jpg
Autor: Shutterstock Prosty przepis na pyszne powidła agrestowe.
łatwy
35 min
4

Agrest dojrzewa szybko i znika jeszcze szybciej – często prosto z krzaka, a jeszcze częściej... bez śladu, bo brakuje nam pomysłu, co z nim zrobić. A szkoda! To owoc niedoceniany, a przecież pełen smaku, charakteru i witamin. Powidła z agrestu to tradycyjny sposób na zatrzymanie jego letniego aromatu na dłużej – jak u babci, bez pośpiechu, z sercem. Sprawdź, jak zrobić powidła agrestowe i zamknij w słoikach smak lata.

Zalety agrestu i przetworów z niego

Agrest to owoc, który niesłusznie bywa pomijany w letnich przetworach. Kojarzy się z dzieciństwem, krzakami kłującymi w ręce i cierpko-słodkim smakiem, który jedni kochają, a inni omijają z dystansem. Tymczasem agrest to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych i naturalny sprzymierzeniec zdrowia. Nie tuczy, ma niewiele kalorii i jest zasadotwórczy – dlatego świetnie nadaje się dla osób z problemami nadkwasoty, refluksem czy skłonnością do zgagi. W dodatku zawiera solidną dawkę witaminy C – niemal tyle co cytryna – a także witaminy A, B1, potas, wapń, magnez i fosfor. W skrócie: drobny owoc, wielka moc.

W codziennej diecie agrest najczęściej ląduje na surowo – prosto z krzaka lub jako dodatek do deserów. Niestety, wiele owoców marnuje się przez brak pomysłu na ich wykorzystanie. A przecież agrest świetnie nadaje się na przetwory: konfitury, dżemy, galaretki, a szczególnie powidła. Te ostatnie mają intensywny, głęboki smak i piękną, lekko rubinową barwę. Zrobione latem, potrafią rozgrzać zimowe wieczory jak filiżanka dobrej herbaty. Jeśli szukasz przepisu, który przypomni domową spiżarnię z czasów babci – właśnie go znalazłeś. Sprawdź, jak zrobić powidła agrestowe i nie pozwól, by te cenne owoce się zmarnowały.

Polecamy inne przepisy na przetwory z agrestu:

Dżem z agrestu prawie dojrzałego

Miazga agrestowa

Dżem z agrestu i truskawek

Marmolada agrestowa i sok agrestowy - 2 w 1

 

SKŁADNIKI

  • 5 kg dojrzałego agrestu
  • 60 dag cukru

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Owoce trzeba dobrze umyć, osaczyć, oczyścić z resztek dna kwiatowego oraz szypułek i ponownie przepłukać.
  • Następnie wkładamy owoce do garnka i miażdżymy (na przykład tłuczkiem do ziemniaków). Jest to czynność konieczna, by uwolnić sok. Nie dodajemy wody i rozgotowujemy masę.
  • Lekko ostudzoną masę agrestową przecieramy przez sito. Ta czynność pójdzie sprawniej, gdy przed przetarciem użyjemy najpierw blendera, wtedy będzie mniej odpadów na sicie, albo wcale nie trzeba go będzie używać – drobne pestki czy kawałki skórki będą nawet korzystne dla tekstury powideł (pestki mają również właściwości przeczyszczające).
  • Do masy dodajemy następnie cukier i ogrzewamy powidła około 4-5 minut. Nie należy przejmować się tym, że po dodaniu cukru masa będzie wydawała się rzadsza, później zgęstnieje.
  • Gorące powidła wkładamy do wyparzonych w piekarniku słoików lub kamionkowych kokilek. Słoiki zakręcamy, zaś w przypadku kokilek powidła z agrestu ugniatamy, przykrywamy kawałkiem pergaminu i szczelnie owijamy folią spożywczą.
Beszamel: Agrest - właściwości owoców agrestu i ich zastosowania kulinarne
Anna Śmiałek

Pomysłodawczyni i redaktorka prowadząca serwis beszamel.pl. Swoją pasję i hobby, jakim są kulinaria, połączyła z pracą. Zadowolona w towarzystwie ludzi, którzy cenią sobie dobre jedzenie i ciekawą rozmowę. Wciąż głodna nowych wyzwań, …

więcej