Czarny bez - domowy sposób na kaca, reumatyzm i anemię

2016-08-17 16:21

Czarny bez, inaczej dziki bez, to prawdziwa bomba witaminowa i naturalny lek na większość dolegliwości. Poznaj właściwości dzikiego bzu, a także przetestuj nasz przepis na syrop z czarnego bzu.

Syrop z CZARNEGO BZU – domowy sposób na kaca, reumatyzm i anemię. Na co jeszcze pomaga czarny bez?
Autor: Shutterstock Czarny bez to bomba witaminowa!

Spis treści

  1. Czarny bez i jego właściwości
  2. Syrop z czarnego bzu - samo zdrowie
  3. Kiedy zbierać owoce czarnego bzu?
  4. Przepis na syrop z czarnego bzu

Czarny bez i jego właściwości

Medycyna naturalna zna kilkaset zastosowań dzikiego bzu. Wykorzystywane są nie tylko owoce czarnego bzu, ale też jego korzenie, gałęzie, kora, liście i kwiaty. Korzenie i liście są znakomitym środkiem napotnym, miąższ znajdujący się w pędach i gałęziach ma właściwości antyreumatyczne i moczopędne, a ponadto może rozpuszczać kamienie nerkowe, z kolei kwiaty leczą stany zapalne dróg oddechowych i choroby reumatyczne.

Syrop z czarnego bzu - samo zdrowie

Owoce czarnego bzu mają właściwości odtruwające, łagodnie przeczyszczają i usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Syrop z dzikiego bzu jest więc wyśmienitym środkiem łagodzącym objawy syndromu dnia następnego, czyli tradycyjnego kaca. Bogactwo antocyjanów, pektyn i witamin, zwłaszcza witaminy C i B, pomaga też w przypadku reumatyzmu i anemii. Dziki bez polecany jest ponadto jako środek przeciwgorączkowy i przeciwskurczowy.

Kiedy zbierać owoce czarnego bzu?

Ponieważ niedojrzałe, zielone owoce zawierają szkodliwy kwas pruski, najlepszym momentem na ich zbiór jest wrzesień i październik, kiedy są już mocno dojrzałe, a więc przybierają kolor fioletowoczarny. Baldachimy pełne tych zdrowotnych kulek odcinaj ostrym nożem, kiedy są suche, tzn. zawsze w bezdeszczową pogodę.

Przepis na syrop z czarnego bzu

1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu

0,5 kg cukru

szklanka wody

Sposób przygotowania:

Składniki wrzuć do garnka i gotuj przez ok. 20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Następnie przecedź przez gęste sito i rozlej do wyparzonych słoików bądź butelek. Gotowe!

Polecamy także:

Wino z owoców czarnego bzu

Likier z owoców czarnego bzu

Galaretka z owoców bzu czarnego

Kompot z owoców czarnego bzu na zimę

Przecier z owoców czarnego bzu