Sok z malin: na co pomaga, na co jest dobry? Dlaczego warto zrobić sok malinowy?
Sok malinowy to lekarstwo zalecane przez babcie i prababcie na przeziębienia czy początki grypy. Okazuje się, że sok malinowy ma właściwości podobne do wielu syntetycznych leków i przynosi ulgę w wielu schorzeniach. Na co pomaga sok malinowy i dlaczego warto go zrobić?
Spis treści
- Na co pomaga sok malinowy?
- Jakie wartości odżywcze ma sok z malin?
- Świeże maliny: jak je przechowywać i myć?
- Jak zrobić dobre maliny w słoiku?
- Jak zamrozić maliny na zimę?
- Czy maliny służą zdrowiu?
Na co pomaga sok malinowy?
Gdy łapie nas przeziębienie lub grypa, warto sięgnąć po sok malinowy. Sok z malin zawiera bowiem naturalny kwas salicylowy (podobnie jak aspiryna czy polopiryna), dzięki temu sprzyja poceniu się, co obniża gorączkę. Zawarte w soku z malin olejki eteryczne również działają rozgrzewająco i antyseptycznie. Dzięki sokowi malinowemu łatwiej pokonamy więc infekcję.
Sok malinowy można też stosować profilaktycznie, bo zawiera dużo witamin i związków sprzyjających podniesieniu odporności. Do taki związków można zaliczyć polifenole, czyli antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze - neutralizujące działanie wolnych rodników. Wolne rodniki sprzyjają powstawaniu nowotworów i przedwczesnemu starzeniu się skóry, dlatego każda żywność zawierająca przeciwutleniacze jest dla nas korzystna.
Jakie wartości odżywcze ma sok z malin?
Sok z malin zawiera też sporo potasu, magnezu i wapnia. Te składniki wzmacniają serce i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają też przeciwmiażdżycowo. Potas zawarty w soku z malin reguluje gospodarkę wodną ludzkiego organizmu, co jest pomocne w schorzeniach nerek i wątroby. Picie soku z malin zalecane jest również przy niedokrwistości - ze względu na znajdujące się w soku malinowym związki żelaza i miedzi. Sok malinowy pomocny jest też przy odchudzaniu - reguluje pracę układu pokarmowego, bo ma właściwości przeczyszczające, zawiera też pektyny i kwasy organiczne, które oczyszczają organizm z toksyn.