Właściwości brzoskwiń: dlaczego warto jeść brzoskwinie?

2021-07-07 12:38

Brzoskwinie to jedne z najsmaczniejszych owoców okresu letniego. Słodkie, soczyste, o pięknym kolorze. Kuszą smakiem i zapachem, budzą przyjemne skojarzenia z ciepłym latem, wakacjami i promieniami słońca. Co więcej, są także niezwykle zdrowe. Dlaczego warto jeść brzoskwinie? Jakie mają wartości odżywcze? Dowiedz się wszystkiego o właściwościach zdrowotnych brzoskwiń!

Właściwości brzoskwiń: dlaczego warto je jeść
Autor: Shutterstock Rozkoszne w smaku brzoskwinie mają mnóstwo wartości odżywczych

Spis treści

  1. Brzoskwinia - co to za roślina?
  2. Odmiany brzoskwiń
  3. Właściwości brzoskwiń
  4. Przy jakich chorobach warto jeść brzoskwinie?
  5. Sprawdź w galerii jakie owoce można zrobić w occie!
  6. Kupowanie i przechowywanie brzoskwiń
  7. Zastosowania kulinarne brzoskwiń
  8. Jak obierać brzoskwinie?

Brzoskwinie to jedne z najzdrowszym owoców! Są pełne witamin i ważnych składników mineralnych, które znakomicie wpływają na organizm. Do tego są smaczne, soczyste i niedrogie (oczywiście w sezonie), a co więcej - jeśli mamy ogród, sami możemy pokusić się o posadzenie kilku drzewek i jedzenie własnych brzoskwiń.

Brzoskwinia - co to za roślina?

Brzoskwinie to niewielkie drzewka owocowe, których ojczyzną są Chiny. Stamtąd jedwabnym szlakiem przywędrowały do Europy, a następie do Ameryki. Owocują latem - zazwyczaj pomiędzy majem a sierpniem. W zależności od odmiany owoce mogą się różnić kolorem, wielkością i kształtem.

Odmiany brzoskwiń

Najpopularniejsze w Polsce są brzoskwinie zwyczajne, których odmiany z powodzeniem są u nas uprawiane. Od kilku lat pokochaliśmy brzoskwinie płaskie. Od niedawana doceniamy także brzoskwinie białe.

  • brzoskwinia zwyczajna - w zależności od odmiany ma niewielkie, średnie lub nawet duże (wielkości piłeczki tenisowej) owoce. Soczysty, słodki pomarańczowy miąższ okrywa pomarańczowo-czerwona skórka pokryta delikatnym meszkiem.
  • brzoskwinia płaska - znana również jako ufo, paraguayo lub ciasteczko. Ma spłaszczone, okrągłe owoce o barwie żółtokremowej z czerwonymi rumieńcami. Miąższ ma bardziej chrupki niż brzoskwinia zwyczajna.
  • brzoskwinia biała - spore, kuliste owoce tej brzoskwini mają jasnokremowy miąższ i skórkę. Są mniej słodkie od brzoskwiń zwyczajnych, ale za to soczyste i chrupkie.
Brzoskwinie – owoce pełne słońca

Właściwości brzoskwiń

Brzoskwinie warto jeść ze skórką, bo to tuż pod nią skrywa się największa ilość drogocennych składników, takich jak m.in.: witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, potas, fosfor, kwas foliowy, magnez, żelazo, wapń, bor, selen.

Brzoskwinie są dobre na niemal wszystko. Chronią przed anemią, pobudzając produkcję czerwonych krwinek. Są więc polecane kobietom w ciąży oraz wegetarianom. Jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, co jest ważne dla chorych na reumatyzm i nerki. Nie zawierają tłuszczu i sodu, więc warto je polecić osobom z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. Brzoskwinie mają też właściwości tonizujące i odświeżające, dzięki czemu zmęczona skóra staje się jędrna i rześka. Te owoce zawierają ponadto cenny beta-karoten.

Witaminy z grupy B, których też sporo jest w brzoskwiniach, działają kojąco i relaksująco, także po ciężkim dniu brzoskwinia jest jak najbardziej wskazana. Niacytyna obecna w owocu zapewnia bowiem produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia! Niedobory niacytyny powodują apatię, ogólne znużenie i nerwowość. Z kolei sole mineralne są bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie latem, gdy tracimy je, nadmiernie się pocąc.

QUIZ: Brzoskwinie - słoneczne królowe lata

Pytanie 1 z 8
Skąd pochodzą brzoskwinie?
Brzoskwinie

Przy jakich chorobach warto jeść brzoskwinie?

Brzoskwinie chronią przed anemią, pomagają na zaparcia. Są dobre dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. To też bardzo wskazany owoc dla dzieci, osób starszych, chorych, cukrzyków, odchudzających się i kobiet.

Owoce brzoskwini, z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, stosowane są przy chorobach reumatycznych oraz schorzeniach układu moczowego. Pobudzają żołądek do wydzielania soku trawiennego, co aktywuje procesy trawienne. W swoim miąższu i pestce brzoskwinia zawiera bor, czyli pierwiastek odpowiedzialny za produkcję estrogenu i chroniący przed osteoporozą.

Ostatnie badania dowodzą, że w owocach istnieje dodatkowy czynnik wspomagający walkę z kancerogenami. Brzoskwinie mogą także hamować rozwój nowotworu w obrębie jamy ustnej - zawarty w nich beta-karoten stanowi blokadę dla rozwoju komórek nowotworowych, chroni błony śluzowe, wzmacnia naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, rewitalizuje skórę i odświeża jej koloryt. Brzoskwinie dobre są też dla osób odchudzających się. Soczysty owoc zawiera w sobie duże ilości błonnika, a 100 g brzoskwini to jedynie ok. 40 kcal. Dodatkowo brzoskwinia jest lekkostrawna (nawet skórka).

Sprawdź w galerii jakie owoce można zrobić w occie!

Kupowanie i przechowywanie brzoskwiń

Brzoskwinie są dostępne przez cały rok, jednak sezon na świeże owoce trwa od maja do października. W sklepach warto wybierać świeże okazy, o intensywnych kolorach z białawym nalotem, a unikać bardzo miękkich i uszkodzonych. Dojrzałe owoce poddają się delikatnemu naciskowi i mają słodki aromat.

Nieco twarde, ale dojrzałe owoce można przechowywać w temperaturze pokojowej do czasu pełnej dojrzałości. Proces dojrzewania można przyspieszyć stosując etylen (podobnie jak w przypadku dojrzewania bananów). Przechowywanie w papierowej torbie powoduje koncentrację tego gazu i przyspiesza proces. Dojrzałe owoce można przechowywać w lodówce, ale najlepiej przed spożyciem doprowadzić je do temperatury pokojowej, aby cieszyć się ich bogatym smakiem.

Zastosowania kulinarne brzoskwiń

Brzoskwinie to znakomity dodatek do ciast i deserów, na surowo świetnie sprawdzają się też w koktajlach i sałatkach. Można z nich także przygotować pyszne sosy do mięs i przetwory: soki, dżemy, konfitury i nalewki.

Polecamy:

Brzoskwinie z migdałami: przepis na zdrowy, prosty deser

Obłędne knedle serowe z brzoskwiniami

Delikatna pierś kurczaka z brzoskwiniami i serem brie

Sernik z brzoskwiniami na kruchym spodzie

Co zrobić z brzoskwiń? Przetwory z brzoskwiń na zimę

Jak obierać brzoskwinie?

Jednak w sezonie najlepiej jadać brzoskwinie na surowo i ze skórką. Jeśli jednak musisz je obrać to znamy prosty trik. Brzoskwinie można sparzyć tak jak pomidory. Wystarczy zalać je na chwilkę wrzątkiem, po czym natychmiast schłodzić w zimnej wodzie, odcedzić i zdjąć skórkę. Warto pamiętać, że brzoskwinie po obraniu lub pokrojeniu ciemnieją, aby temu zapobiec wystarczy skropić je sokiem z cytryny lub zanurzyć w wodzie z jego dodatkiem.