Kupowanie świeżej ryby - jak ocenić świeżość ryby? 5 sprawdzonych rad
Potrawy z ryb są nie tylko pyszne, ale i zdrowe, pod warunkiem że ryby są świeże. Niestety, ryby przechowywane w nieodpowiednich warunkach błyskawicznie się psują. Jak sprawdzić, czy kupowana przez nas ryba jest świeża?
Spis treści
Jak ocenić świeżość ryby?
Jeśli chcesz mieć pewność, że ryba jest świeża, powinieneś nabyć ją albo bezpośrednio od hodowcy (warto zajrzeć na najbliższe stawy hodowlane) albo w miejscu, co do którego nie ma wątpliwości co do sposobu transportu i przechowywania ryb. Oto kilka sposobów na sprawdzenie świeżości ryby.
1. Zapach
Każdy gatunek ryby ma swój specyficzny zapach. Nie powinien być on bardzo intensywny. Kiedy w daleka czuć woń ryby, tranu lub jest to zapach gnilny, zrezygnuj z zakupu ryby. Twoją uwagę powinien zwrócić również zapach stoiska lub sklepu rybnego - nie powinno w nim pachnieć nieprzyjemnie, ale też zapach chloru budzić powinien twoje wątpliwości.
2. Skóra
Świeżą rybę można także poznać po skórze. Jeśli jest wilgotna, pokryta niewielką ilością śluzu, a łuski błyszczą i przylegają do ciała, to znak, że ryba z pewnością nadaje się do spożycia. Nienaturalna barwa, pomarszczona skóra i gęsty szary śluz automatycznie dyskwalifikują taki okaz.
3. Oczy
Oczy świeżej ryby są błyszczące i wypukłe. Nie kupuj ryb z mętnymi i wklęsłymi oczami.
4. Sprężystość
Mięso ryby powinno być sprężyste i po naciśnięciu wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli tak się nie dzieje, zrezygnuj z zakupu.
5. Skrzela
W świeżej rybie łatwo można odróżnić poszczególne organy wewnętrzne. Sprawdź, czy skrzela są czerwone, bo im dłużej ryba leży na stoisku, tym bardziej blakną, a kiedy przybierają kolor siny, to znak, że ryba nie nadaje się do zjedzenia.
Test miski z wodą
Już po zakupie możesz przeprowadzić jeszcze jeden test. Do miski napełnionej wodą wrzuć wybrany okaz. Jeśli ryba pójdzie od razu na dno, nadaje się do spożycia. Nieświeża ryba będzie zaś pływała po powierzchni.