Powidła z agrestu: przepis. Jak zrobić powidła agrestowe?
2021-03-29
łatwy
35 min
4
Powidła z agrestu to pomysł na to, jak zatrzymać smak agrestu na później, chociażby w postaci powideł. Agrest jest najczęściej spożywamy na surowo, reszta ginie na krzakach, najczęściej przez brak pomysłów na jego przetworzenie. Tymczasem to wspaniały owoc, pełen smaku i witamin - zatrzymajmy je w przetworach!
Agrest nie tuczy! Jest zasadotwórczy, a więc mogą go jeść osoby ze skłonnościami do nadkwasoty i zgagi. Zawiera potas, sód, wapń, magnez, fosfor, niewielką ilość żelaza, witaminy: A, B1 i dużo C (w 100 g ma jej tyle ile jest w 100-gramowej cytrynie!)
Polecamy inne przepisy na przetwory z agrestu:
Dżem z agrestu prawie dojrzałego
Marmolada agrestowa i sok agrestowy - 2 w 1
SKŁADNIKI
- 5 kg dojrzałego agrestu
- 60 dag cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Owoce trzeba dobrze umyć, osaczyć, oczyścić z resztek dna kwiatowego oraz szypułek i ponownie przepłukać.
- Następnie wkładamy owoce do garnka i miażdżymy (na przykład tłuczkiem do ziemniaków). Jest to czynność konieczna, by uwolnić sok. Nie dodajemy wody i rozgotowujemy masę.
- Lekko ostudzoną masę agrestową przecieramy przez sito. Ta czynność pójdzie sprawniej, gdy przed przetarciem użyjemy najpierw blendera, wtedy będzie mniej odpadów na sicie, albo wcale nie trzeba go będzie używać – drobne pestki czy kawałki skórki będą nawet korzystne dla tekstury powideł (pestki mają również właściwości przeczyszczające).
- Do masy dodajemy następnie cukier i ogrzewamy powidła około 4-5 minut. Nie należy przejmować się tym, że po dodaniu cukru masa będzie wydawała się rzadsza, później zgęstnieje.
- Gorące powidła wkładamy do wyparzonych w piekarniku słoików lub kamionkowych kokilek. Słoiki zakręcamy, zaś w przypadku kokilek powidła z agrestu ugniatamy, przykrywamy kawałkiem pergaminu i szczelnie owijamy folią spożywczą.