Nie kupuję, piekę sama. Znakomite serowe bajgle to nr 1 w moim domu
Dieta wegetariańska
Od pewnego czasu bajgle zyskują coraz większą popularność. Te pyszne bułeczki z dziurką to hit wielu kawiarni, ale zamiast wydawać krocie w lokalach pyszne bajgle z dodatkiem włoskiej mozzarelli można zrobić samodzielnie. To doskonała baza do kanapek lub obłędna przekąska między posiłkami. Poznajcie prosty przepis na domowe bajgle serowe, które zachwycą każdego.
Co zrobić z bajgla?
Bajgle to smaczne pieczywo, które wywodzi się z kuchni żydowskiej. Wypieka się je od XVII wieku. Cechami charakterystycznymi bajgli są kształt i konsystencja. Bułeczki są okrągłe, a w środku mają dziurkę. Skórka jest miękka i błyszcząca. Natomiast środek jest zwarty i ciągnący. Zapewnia to odpowiedni sposób przygotowania. Bajgle najpierw parzy się we wrzątku, a następnie piecze w piekarniku.
Bajgle pysznie smakują same bez żadnych dodatków, ale są też pyszną bazą do różnego rodzaju kanapek. Wystarczy szynka, ser i warzywa, aby przyrządzić urzekające smakiem kanapki. Bajgle można też serwować jako dodatek do obiadu. Idealnie komponują się z zupami i daniami jednogarnkowymi.
Jak zrobić pyszne bajgle?
Przepis na domowe bajgle wypełnione serem mozzarella jest łatwy, ale wymaga nieco więcej czasu. Bułeczki z dziurką powstają z ciasta drożdżowego, które rządzi się swoimi prawami. Wszystkie składniki do ciasta na bajgle powinny mieć temperaturę pokojową. Te, które wymagają chłodzenia, należy wcześniej wyjąć z lodówki.
Jak zrobić w domu bajgle wypełnione włoskim serem mozzarella? To łatwy i sprawdzony przepis na oryginalne i uniwersalne pieczywo z dziurką. Wystarczy postępować według tego przepisu, a bułeczki wyjdą na piątkę z plusem.
- 1. krok – wyrobienie ciasta drożdżowego i odstawienie go do wyrośnięcia
- 2. krok – podzielenie ciasta na mniejsze porcje i uformowanie bajgli z mozzarellą
- 3. krok – sparzenie bajgli we wrzątku
- 4. krok – upieczenie bajgli w piekarniku
Dlaczego bajgle trzeba gotować?
Tradycyjne bajgle najpierw należy sparzyć we wrzątku, a następnie upiec w piekarniku. Po co gotować bajgle? Dzięki temu prostemu zabiegowi bajgle zyskują swoją oryginalną konsystencję. Skórka staje się błyszcząca i rumiana, a środek jest przyjemnie ciągnący.
SKŁADNIKI
- 750 g mąki pszennej
- 370 ml ciepłej wody
- 250 g sera mozzarella
- 55 g roztopionego masła
- 8 g drożdży instant
- 3 łyżki sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wodę wlać do większej miski i wsypać drożdże oraz cukier. Wymieszać i odstawić na 5 minut.
- Wsypać mąkę i sól. Dodać roztopione masło. Wymieszać, a następnie wyrobić elastyczne ciasto.
- Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 90 minut.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypany mąką i krótko wyrobić. Podzielić na 16 równych części i z każdej uformować wałeczek. Spłaszczyć i ułożyć na nim mozzarellę pokrojoną w cienkie paski. Dokładnie zwinąć i zlepić. Uformować okrągłego bajgla, sklejając końce.
- W dużym garnku zagotować wodę z solą. Bajgle parzyć partiami po 30 sekund. Wyjmować za pomocą łyżki cedzakowej i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 210 stopni C i piec około 15 minut.
- Wyjąć i odstawić do ostygnięcia.
- Podawać jako przekąskę, na śniadanie lub na kolację.