Tradycyjna zasmażana kapusta kiszona: przepis babci na jarską przystawkę
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Tradycyjna zasmażana kapusta kiszona to podstawa naszego polskiego menu. I nieważne, że ten przysmak przywędrował do nas w XVIII w. z Niemiec. Zasmażana kapusta kiszona jest pysznym dodatkiem prawie do wszystkiego. Tak, kapusta kiszona pasuje do wieprzowiny, kiełbasy, makaronu, ziemniaków, kopytek itp. Wypróbuj przepis mojej babci Hali, który można dowolnie modyfikować.
Wskazówki Babci Hali dotyczące gotowania kapusty kiszone
- Dobrze przyrządzona zasmażana kapusta kiszona jest wilgotna, ale w niczym nie przypomina zupy. Nie powinna pływać w sosie.
- Aby uzyskać taki efekt, dobrze odsączoną kapustę najpierw podsmaża się w gorącym tłuszczu.
- Następnie dodaje się trochę wody lub bulionu, a następnie gotuje się bardzo powoli, dodając dodatkowy płyn tylko w razie potrzeby.
- Zazwyczaj kapusta dusi się od 15 minut do 1 godziny. Dlaczego taka różnica? Czas gotowania zależy od stopnia ukiszenia kapusty. Bardziej ukiszona ugotuje się szybciej. Na wiosnę kapusta kiszona poprzedniej jesieni będzie przekiszona i gotowa już po kwadransie.
- Jeśli chcesz, możesz dowolnie modyfikować ten przepis. Możesz pokroić w kostkę bekon (chyba że wegański) i najpierw go zrumienić. Im dłużej się rumieni, tym lepiej, dodajemy cebulę i dobrze osuszoną kapustę i kontynuujemy przepis.
- Czym doprawić kapustę? Możesz wybrać pokruszony jałowiec, ziarenka kminku, ziele angielskie, liście laurowe lub majeranek. Babcia Hala poleca miksować ten zestaw.
Czy kapusta kiszona jest dla ciebie dobra?
Prosta odpowiedź? TAK! Zasadniczo kapusta kiszona jest dobra dla twoich jelit. Zwłaszcza, gdy cierpisz na zaparcia. Najlepsze lekarstwo to jedzenie. Do tego przepyszne!
Prawdę mówiąc, kapusta kiszona to kapusta sfermentowana, a podczas procesu fermentacji powstają korzystne probiotyki. Dają one kapuście większość korzyści zdrowotnych. Do tego dobra forma błonnika pokarmowego z witaminami C i K, wapniem, potasem i fosforem.
Jednak kapusta kiszona jest dość bogata w sól, która jest częścią procesu fermentacji. Więc jeśli jest to dla Ciebie problem, być może będziesz musiał spożywać zasmażaną kapustę w mniejszych ilościach.
Kilka ciekawostek o kapuście kiszonej
Kapusta kiszona cieszy się powodzeniem nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, krajach bałtyckich, Ukrainie, Rosji i Rumunii.
Sok z kiszonej kapusty jest cennym źródłem odżywczych związków.
Koreańskie kimchi jest podobne do naszej kiszonej kapusty. Kimchi jest mniej kwaśny, a bardziej słony.
Podobno kiszona kapusta nie pochodzi z Niemiec, ale raczej z Chin. Gdzie kiszono ją już około 2000 lat temu. Wszystko jedno skąd jest, ale jest pyszna i zdrowa.
Kapitan Cook w swoją podróż dookoła świata zabrał 25 tysięcy funtów, czyli jakieś 11 tysięcy kg kiszonej kapusty, aby zapobiec szkorbutowi wśród swoich marynarzy podczas długich podróży morskich.
Ponieważ kapusta kiszona nie zawiera tłuszczu i ma bardzo mało kalorii, jest to idealna żywność dietetyczna. I tak smaczna...
SKŁADNIKI
- 800 g kapusty kiszonej
- 1 cebula, posiekana
- 1-2 łyżki oleju (jeśli robisz wersję wegańską), masło lub tłusty boczek
- ⅔ szklanki płynu (bulionu, białego wina, soku jabłkowego lub wody)
- sól pieprz
- 1-2 łyżki skrobi kukurydzianej
- 3 jagody jałowca lub 1 łyżeczka kminku (opcjonalnie)
- 1 jabłko, obrane i pokrojone w kostkę (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Odcedzić kiszoną kapustę na durszlaku, wyciskając jak najwięcej płynu.
- Na patelni rozgrzać olej.
- Dodać cebulę i smażyć powoli na średnim ogniu na złoty kolor.
- Dodać kapustę i dalej rumienić. W razie potrzeby dodaj więcej oleju.
- Ewentualnie dodać pokrojone jabłko, jagody jałowca i kminek.
- Dodać płyn i gotować na wolnym ogniu.
- Przykryć i gotować od 15 minut do 1 godziny.
- Mieszać od czasu do czasu, dodając więcej płynu, jeśli to konieczne.
- Wymieszaj skrobię kukurydzianą z odrobiną zimnej wody i powoli dodaj do kiszonej kapusty, aby zagęścić sos.
- Dopraw solą i pieprzem.