Oto, co się stanie, jeśli będziesz płukać kiszoną kapustę. Nie rób tego nigdy więcej

2023-03-17 16:49

Kiszonki to znakomite źródło składników odżywczych. Kiszona kapusta to pyszna i niezwykle wartościowa bomba witaminowa. Jednak wiele osób popełnia błąd i płucze ją przed przygotowaniem do zjedzenia, pozbawiając w ten sposób sporej części dobra, które ma w sobie. Takie działanie jest zupełnie pozbawione sensu.

Kiszona kapusta
Autor: Shutterstock Płukanie kapusty kiszonej pozbawia ją wielu cennych składników odżywczych.

Dlaczego nie powinno się płukać kapusty kiszonej?

Kiszenie kapusty nie wpływa negatywnie na wartości odżywcze, a wręcz przeciwnie - proces ten pozwala na zwiększenie zawartości witaminy C i innych korzystnych dla zdrowia związków. Kapusta kiszona to kopalnia składników odżywczych, w tym witamin - zwłaszcza C i K, minerałów (potas, żelazo, wapń), błonnika, substancji probiotycznych. Wiele osób ma zwyczaj płukania kapusty w wodzie, a następnie odciskania jej. Niestety działając w ten sposób pozbawiamy kapustę dużej części jej walorów prozdrowotnych, bo wypłukujemy i wylewamy je razem z wodą. Świat się z tego powodu oczywiście nie zawali, tylko po co to robić? Część osób odpowie pewnie, że kapustę trzeba wypłukać, aby ją odkwasić. Ale na to są inne sposoby.

Jak odkwasić zbyt kwaśną kapustę kiszoną bez jej płukania?

Zanim z kapusty przygotujemy surówkę, bigos czy zarzucajkę, warto spróbować, czy nie jest zbyt kwaśna. Mocno ukiszona kapusta może nie smakować każdemu, a wręcz wykręcać buzie przez swoją cierpkość. Ale są na to sposoby. Po pierwsze kapustę warto porządnie odcisnąć. Dzięki temu pozbędziemy się sporej części kwasu, a także nadmiaru płynu, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na konsystencję dania. Kwasu absolutnie nie wylewamy - możemy go jeszcze wykorzystać. To świetny produkt do zakwaszania zup czy sosów. Sok z kiszonej kapusty to także znane remedium na kaca.

Co zrobić, kiedy kiszona kapusta po odciśnięciu nadal jest zbyt kwaśna?

Jeśli kapusta jest mocno ukiszona, samo odciśnięcie może nie wystarczyć. Jeśli poziom kwaśności nadal jest zbyt duży, jej smak należy zrównoważyć, dodając do niej coś słodkiego. W tym celu można ja posłodzić - cukrem, jego zamiennikiem lub miodem. można również doda do niej inny skalnik o słodkim smaku - jabłko, marchewkę, rodzynki, suszoną śliwkę. Możliwości jest sporo, a wszystko zależy od tego, co z kiszonej kapusty mamy zamiar przygotować.

KAPUSTA. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto ją jeść? Jak przyrządzić kapustę?