Zielony groszek w słoikach na zimę: najlepszy przepis na marynowany groszek

Zielony groszek w słoiku na zimę
Autor: Shutterstock Pyszny smak zielonego groszku zamknięty w słoikach na zimę
łatwy
45 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Pyszny domowy zielony groszek w słoikach! Zielony groszek to podstawa wielu sałatek, zup i dań na ciepło. Groszek konserwowy jest bardzo smaczny, słodki i soczysty. Jeśli obrodził ci w ogrodzie, zamknij go w słoikach na zimę.

Mrożenie zielonego groszku

Groszek cukrowy jest w sezonie jędrny i pyszny. Warto jego smak zachować na później. Polecamy Ci dwa świetne przepisy na mrożenie groszku w strączkach oraz wyłuskanego.

Jak zamrozić zielony groszek w strączkach? Przepis na mrożony groszek cukrowy

Jak zamrozić świeży zielony groszek? Przepis na mrożony łuskany groszek zielony

Przydatne wskazówki pasteryzacji

Pasteryzacja jest metodą konserwacji przetworów w temperaturze w przedziale 75-100°C. Wysoka temperatura niszczy bakterie i grzyby. Pasteryzacja zachowuje wartości odżywcze w utrwalanym produkcie i nie pozbawia go charakterystycznego smaku i zapachu. Wszystkie tajemnice wyjaśniamy w artykułach:

Jak pasteryzować przetwory: w słojach twist off, wek i butelkach?

Pasteryzacja na sucho i na mokro: w piekarniku, garnku lub zmywarce

Pasteryzowany zielony groszek

Okazuje się, że zielonego groszku w puszkach nie trzeba kupować w sklepie, można go łatwo przygotować w domu, używając świeżego groszku z własnej działki. Najważniejsze jest, aby używać młodego groszku cukrowego! Zapraszam do wypróbowania przepisu na marynowany groszek!

Przepis na zielony groszek w słoikach na zimę

SKŁADNIKI

  • 500 g wyłuskanego groszku zielonego
  • 0,4 l wody
  • 20 g cukru
  • 20 g soli
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny
  • 15 ml octu 5%

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Zielony groszek najlepiej jest przygotowywać w okresie jego dojrzałości, kiedy ziarna są soczyste, delikatne i słodkie. W razie potrzeby do marynaty można użyć goździków i ziela angielskiego. Ale nawet bez tych przypraw groszek marynowany jest bardzo smaczny. Sok z cytryny można zastąpić kwasem cytrynowym.
  • Strączki grochu otwórz, wybierz dobre ziarna, bez przebarwień, uszkodzeń i śladów gnicia. Groszek włóż do durszlaka i opłucz pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualny brud.
  • Włóż groszek do rondla, napełnij go wodą i pozostaw na 3 godziny. Wylej wodę. Napełnij rondel z groszkiem świeżą zimną wodą i zacznij podgrzewać.
  • Gdy groszek zacznie wrzeć, dodaj wyciśnięty sok z jednej cytryny (lub kwasku cytrynowego), aby groszek zachował jasnozielony kolor i gotuj przez około 3 minuty. Nie musisz dłużej gotować, w przeciwnym razie zielony groszek może się zmarszczyć.
  • Równolegle przygotuj marynatę. Wlej zimną czystą wodę do rondla. Dodaj cukier i sól, wymieszaj, zagotuj wodę. Dodaj ocet, ponownie zagotuj. Wyłącz ogień.
  • Przełóż groszek do czystych, wyparzonych słoików i zalej marynatą, aby całkowicie przykryła groszek. Zakręć słoiki i sterylizuj je przez 10 minut. Ostudź słoiki w temperaturze pokojowej i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.
  • Marynowany groszek gotowy na zimę. Zimą pozostaje tylko otworzyć słoik i dodać zielony groszek do zupy lub sałatki. Smacznego!
Warzywa strączkowe - dlaczego warto je jeść?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej