Schab w słoiku – pyszna alternatywa dla wędliny ze sklepu
Dieta bezglutenowa
Schab w słoiku ma mnóstwo smaku i aromatu. To doskonały zamiennik wędliny na kanapki i składnik wielu potraw na ciepło. Ten przysmak można w łatwy i szybki sposób przygotować w domu. Przepis nie jest trudny, więc warto z niego skorzystać. Dowiedz się, jak przyrządzić schab w słoiku i co zrobić, aby przedłużyć jego przydatność do spożycia.
Schab w słoiku, czyli mięso wekowane
Plastry schabu zamknięte w słoikach smakują pysznie, są kruche i soczyste. Dzięki temu, że mięso jest pasteryzowane można je długo przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. To nieskomplikowany proces, który sprawia, że potrawy w wekach są dobre nawet kilka miesięcy. Dzięki temu można sięgać po pyszne mięso, kiedy tylko będziemy potrzebować schabu jako składnika innego dania lub wędliny na kanapki. Schab wekowany to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.
Schab w słoiku – jakie słoiki?
- słoiki typu twist-off z metalową nakrętką – można pasteryzować je każdą metodą. Po wyjęciu z garnka, piekarnika lub zmywarki należy położyć do góry dnem.
- słoiki typu weck z gumową uszczelką – nie są polecane do pasteryzacji w zmywarce. Nie przekłada się ich do góry dnem.
Schab w słoiku – pasteryzacja
Aby dobrze zapasteryzować słoiki ze schabem, trzeba wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Istnieje kilka metod:
- w piekarniku – słoiki postawić w odstępach na blasze wyłożonej gazą lub ściereczką, wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni C i pasteryzować 60 minut, wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego ostygnięcia;
- w garnku - słoiki wstawić w odstępach do dużego garnka wyłożonego gazą lub ściereczką, wlać wodę poniżej poziomu przykrywek, zagotować i pasteryzować 60 minut; ostrożnie wyjąć z garnka, dokręcić, odwrócić do góry dnem i odstawić na dobę;
- w zmywarce – słoiki typu twist-off wstawić do czystej zmywarki, odwracając je do góry dnem, ustawić program mycia w temperaturze powyżej 65 stopni C, nie używać detergentów.
Schab w słoiku – jak zrobić?
Przepis na wekowany schab jest łatwy. Mięso należy natrzeć przyprawami, odstawić na dwie lub więcej godzin, a następnie przełożyć do słoików i wlać wodę. Zakręcone słoiki należy poddać procesowi pasteryzacji.
Przepis na schab w słoiku
- To łatwy przepis na mięso ze słoika. Przygotowanie schabu zajmuje kilka minut, marynowanie od dwóch do dwunastu godzin, a czas pasteryzacji zależy od metody.
- Na liście składników znajduje się tylko schab i przyprawy.
- Jeżeli pasteryzacja będzie w garnku, powstanie schab gotowany w słoiku.
- Jeżeli ostudzone słoje wstawi się do lodówki, galaretka się zetnie. Dzięki temu otrzyma się schab w galarecie w słoiku.
Z czym podawać schab w słoiku?
Schab w słoiku to bardzo dobry zamiennik tradycyjnej wędliny ze sklepu. Tak przygotowana wieprzowina sprawdzi się na kanapkach z ulubionymi dodatkami, które można podać na śniadanie lub kolację. Schab ze słoika pysznie smakuje z chlebem na zakwasie, świeżymi bułeczkami czy chrupiącą bagietką. Taki schab można też zaserwować w formie zakąski lub przekąski. W takiej wersji warto zadbać o ostrzejsze dodatki jak ćwikła lub chrzan.
SKŁADNIKI
- 1 kg schabu bez kości
- 20 g soli
- 2 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 0,5 łyżeczki kminku
- 3 ziarenka jałowca
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Umyty i osuszony schab pokroić na plastry.
- Wszystkie przyprawy wsypać do miseczki, liście laurowe pokruszyć, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać i natrzeć nimi mięso. Schab przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc.
- Mięso przełożyć do dokładnie umytych i wyparzonych słoików do około 3/4 wysokości. Wlać wodę, tak aby przykrywała mięso.
- Słoiki mocno zakręcić i zapasteryzować.
- Schab w słoikach przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.