Koncentrat pomidorowy: przepis na domowy przecier z pomidorów
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Domowy koncentrat pomidorowy jest znacznie zdrowszy niż ten kupowany w sklepie. Składa się tylko z pomidorów, odrobiny cukru i soli, bez żadnych zbędnych sztucznych dodatków. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane. W sezonie na pomidory warto poświęcić trochę czasu na zrobienie domowego przecieru, który zimą będzie doskonałym dodatkiem do najlepszej na świecie zupy pomidorowej.
Zastosowania domowego koncentratu pomidorowego
Domowy przecier pomidorowy można stosować to wszystkich tych dań, do których dotychczas używaliśmy sklepowego. Warto jednak pamiętać, je jest on delikatniejszy w smaku i mniej kwaśny, niż ten ze sklepowych półek. Dlatego jeśli zależy wam na wyjątkowej wyrazistości dania, można podkwasić je sokiem z cytryny lub odrobiną octu - najlepiej domowego, aby wyrównać smaki. Z takiego domowego przecieru wychodzi najlepsza pomidorowa na świecie. Można go dodawać do spaghetti, sosów, gulaszy warzywnych, przygotowywać z niego sosy i dipy, smarować nim kanapki. Pasuje do wszystkiego i ma fantastyczny smak świeżych pomidorów.
Zobacz także:
Domowy przecier pomidorowy bez pasteryzowania
Przecier pomidorowy na szybko - gotowy w pół godziny
Domowy sok z pomidorów na zimę
Galeria: Przetwory z pomidorów koktajlowych - TOP 7 przepisów
SKŁADNIKI
- 3 kg pomidorów gruntowych
- 2-3 łyżki soli morskiej lub himalajskiej
- 1-2 łyżki cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Pomidory umyć, sparzyć, zdjąć skórkę, obrać.
- Pomidory przełożyć do garnka z grubym dnem, zacząć gotować, po około 40 minutach kiedy będą już miękkie, zmiksować za pomocą blendera.
- Dodać sól i cukier - do smaku, gotować około 2-3 godzin, żeby odparował nadmiar płynu i przecier nabrał odpowiedniej gęstości.
- Nakładać gorące do słoików, dodatkowo pasteryzować: ale dopiero jak słoiki całkowicie ostygną, najlepiej zrobić to na drugi dzień, od zagotowania pasteryzować małe słoiki 10 minut, większe 15 minut.