Dereniówka, czyli nalewka z derenia. Przepis na domową dereniówkę, która zachwyca smakiem
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dereniówka, czyli nalewka z derenia jadalnego, po latach zapomnienia znów cieszy się popularnością! Coraz więcej osób odkrywa jej wyjątkowy aromat i niepowtarzalny smak. Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować dereniówkę – przedstawiamy sprawdzony przepis krok po kroku.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
Domowe nalewki stają się nieodłącznym wyposażeniem domowych barków Polaków. Na popularności zyskują te nietypowe, których smak może zaskoczyć gości. Zapomnij zatem o pigwówce, wiśniówce czy nalewce na śliwkach. Warto postawić na nalewkę z derenia, która po latach zapomnienia wychodzi z cienia i na nowo zdobywa podniebienia Polaków.
Co to jest dereniówka?
Dereniówka była niegdyś niezwykle cenionym trunkiem. Lata temu była wyjątkowym przysmakiem szlacheckim, a tradycja jej produkcji sięga setek lat. W XXI wieku nieco niedoceniona i zapomniana. Wszystko za sprawą derenia jadalnego, z którego się ją robi - owoce derenia trudno kupić, dlatego nalewkę robią najczęściej szczęśliwi właściciele krzaków. Niestety, derenie obradzają dopiero po kilku latach. Jeśli jednak masz dostęp do owoców derenia, przygotowanie nalewki nie jest skomplikowane.
ZOBACZ nasze przepisy na inne przetwory z derenia!
Dereń jadalny: kompot z derenia na zimę
Domowa konfitura z derenia jadalnego - dobry przepis
'Fałszywe oliwki' z derenia jadalnego
Konfitura z derenia: klasyczny przepis
SKŁADNIKI
- 1 kilogram owoców derenia jadalnego
- 1 litr spirytusu
- 1 kilogram cukru
- 1 litr wody
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Przygotowania zacznij od dokładnego przejrzenia owoców. Powinny być dojrzałe, mocno czerwone i pozbawione skaz oraz uszkodzeń. Następnie dokładnie wymyj dereń i osusz.
- Kolejnym ważnym krokiem jest nakłucie owoców wykałaczką. Dzięki temu skutecznie uwolnią soki i cały zawarty w nich smak oraz aromat.
- Tak przygotowane włóż do słoika i zalej alkoholem. Dokładnie zakręcony słoik odstaw w chłodne, zacienione miejsce na miesiąc. Po tym czasie alkohol przelej do drugiego naczynia i odstaw.
- Owoce natomiast zasyp cukrem, słoik przykryj ścierką lub gazą i odstaw na kilka dni.
- Następnie dokładnie odsącz owoce i sok z cukrem wymieszaj dokładnie z alkoholem, którym zalany był wcześniej dereń.
- Słoik należy ponownie odstawić na tydzień, po czym jeszcze raz przefiltrować.
- Teraz pozostaje odstawić gotową nalewkę na przynajmniej pół roku, by uzyskać ostateczny efekt. Dereniówka, by nabrała smaku i mocy, może leżakować nawet kilka lat.