Skrzydła indycze po pańsku. Ciesz się smakiem tradycyjnej kuchni z Warmii i Mazur
Skrzydła indycze po pańsku to jedno z najciekawszych i najbardziej smakowitych dań, jakie można znaleźć na liście tradycyjnych produktów województwa warmińsko-mazurskiego. Oficjalnie uznane i wpisane na tę listę 9 sierpnia 2019 roku, skrzydła indycze po pańsku są doskonałym przykładem kulinarnego dziedzictwa tego regionu. Danie to ma długą historię, sięgającą czasów, kiedy na dworach biskupów warmińskich podawano najwytworniejsze potrawy.
Tradycyjne przepisy z Warmii i Mazur
Prekursorem spożywania mięsa indyczego na terenie Warmii i Mazur był biskup Ignacy Krasicki. W 1791 roku, podczas jednego z organizowanych przez siebie przyjęć, polecił podać indyki w towarzystwie innych wykwintnych dań, takich jak sarny, zające, dzik, pstrągi, bażanty, gęś stargardzka i kawior. „Kazał podać (...) indyki, sarny, zające, dzika, pstrągi, bażanty, gęś stargardzką, kawior (…)” – pisał Stanisław Achremczyk w książce „Kuchnia na dworze biskupów warmińskich w XVII i XVIII wieku” . Krasicki przyczynił się do popularyzacji mięsa indyczego w regionie, gdzie zyskało ono szczególną renomę.
Jak zrobić skrzydła indycze po pańsku
Skrzydła indycze po pańsku były daniem kuchni ziemiańskiej, przygotowywanym głównie przez nadwornych kucharzy, często szkolonych we Francji. Meinhardt z Królewca, jeden z najsłynniejszych kucharzy dawnych Prus Wschodnich, w swojej rękopiśmiennej książce kucharskiej z około 1880 roku, zawarł przepisy na potrawy z mięsem indyczym, w tym na skrzydła indycze po pańsku. „Familienrezepte aus Ostpreussen” Hermanna Saula zawiera ten przepis, który później został przetłumaczony na język polski przez Małgorzatę K. Jankowską-Buttittę w książce „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur” .
Skrzydła indycze przepisy regionalne
Jeśli jesteś entuzjastą testowania nowych przepisów i szukasz inspiracji, skrzydła indycze po pańsku z pewnością zachwycą twoje podniebienie. Ten przepis jest ceniony nie tylko ze względu na swój wyjątkowy smak, ale również historyczne korzenie, które przenoszą nas do czasów dworów warmińskich biskupów.
Skrzydła indycze z Warmii i Mazur
Eksperci kulinarni podkreślają unikalność skrzydeł indyczych po pańsku, zarówno pod względem smaku, jak i techniki przygotowania. „Jest to potrawa, która wymaga pewnej precyzji i znajomości kulinarnych technik, ale efekt końcowy jest wart każdej chwili spędzonej w kuchni” – mówi Małgorzata K. Jankowska-Buttitta, autorka książki „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur” .
Kuchnia warmińsko-mazurska przepisy
Skrzydła indycze po pańsku to nie tylko wyjątkowy smak, ale także kawałek historii regionu warmińsko-mazurskiego. Dzięki staraniom biskupa Krasickiego oraz kunsztowi takich kucharzy jak Meinhardt z Królewca, danie to stało się jednym z kulinarnych skarbów Polski. Zachęcamy do wypróbowania tego przepisu i odkrycia smaku, który przetrwał wieki. Smacznego!
Przypisy;
- Achremczyk St., „Kuchnia na dworze biskupów warmińskich w XVII i XVIII wieku”, w: „Życie codzienne na dawnych ziemiach pruskich – Dziedzictwo kulinarne”, praca zbiorowa pod red. St. Achremczyka, Tow. Naukowe i Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku, Olsztyn 2007, str. 24.
- Saul H., „Familienrezepte aus Ostpreussen”, Lipsk 2001, str. 20. Tłumaczenie: Jankowska-Buttitta M. K., „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur”, Jaworowy Dwór, 2007 r., str. 218.
SKŁADNIKI
- 8 skrzydeł indyka
1 litr wody
10 dag świeżych pieczarek
5 dag panierki
Łagodna musztarda
Masło
Świeża natka pietruszki
Cytryna
Sól i pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Skrzydła indyka należy dokładnie oczyścić, ugotować w osolonej wodzie i osuszyć.
- Drobno posiekane pieczarki mieszamy z panierką.
- Ostudzone skrzydła indyka solimy, smarujemy musztardą i obtaczamy w panierce pieczarkowej, mocno dociskając palcami.
- Skrzydła pieczemy w 180°C, kilkakrotnie je odwracając.
- Upieczone skrzydła dekorujemy natką pietruszki oraz plasterkami cytryny.