Gotowany seler naciowy podawany z prażoną bułką tartą
Domowy pasztet grzybowy: sprawdzony przepis

Autor Zdjęcia: Shutterstock
Pasztet grzybowy to świetne urozmaicenie jadłospisu.
Ocena: 5,0
Poziom: ŚREDNI
Czas: 100 MINUT
Porcja dla: 8 OSÓB
W lasach pełno grzybów, co cieszy nie tylko zapalonych grzybiarzy, lecz także wszystkich miłośników kuchni i gotowania. Jednym z popularniejszych przepisów wykorzystujących leśne grzyby jest ten na pasztet grzybowy. Podpowiadamy, jak go upiec, by było pysznie, szybko i zdrowo.
Składniki
1,5 kg grzybów leśnych (mieszane gatunki, w zależności od tego, które lubimy najbardziej)
0,5 kg karkówki wieprzowej
100 g boczku wędzonego
1 jajko
50 ml porto
ząbek czosnku
oliwa z oliwek
pęczek natki pietruszki
majeranek
sól i pieprz
Przygotowanie krok po kroku:
Wyjmujemy grzyby i przebieramy. Łączenie różnych gatunków to ciekawy kulinarny eksperyment. Bardzo aromatyczne są zwłaszcza borowiki, ale i koźlaki czy nawet kurki nadadzą pasztetowi wspaniały zapach lasu.
Większe grzyby należy pokroić w kawałeczki, małe – takie jak kurki – możemy zostawić w całości. Następnie na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i smażymy grzyby na dużym ogniu, co chwile mieszając. Smażenie powinniśmy skończyć dopiero wtedy, kiedy grzyby zdążą się ładnie przyrumienić. Wtedy dodajemy soli i pieprzu do smaku. Pozostawiamy do przestudzenia.
Następnie zabieramy się do karkówki. Umyte wcześniej mięso kroimy w małe kawałeczki. Na drobne kawałki kroimy też wędzony boczek. Wszystko przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Przez maszynkę przepuszczamy także połowę grzybów. Na drobniutkie kawałeczki kroimy czosnek.
Natkę pietruszki myjemy, osuszamy i drobno siekamy. W sporej misce mieszamy mięso, zmielone grzyby, czosnek, natkę, jajko, porto i koniak. Doprawiamy do smaku majerankiem, solą i pieprzem, po czym dodajemy grzyby w kawałkach i znów mieszamy.
Formę do pasztetu smarujemy oliwą. Wkładamy masę mięsno-grzybową i ugniatamy. Wstawiamy formę do głębokiej brytfanny, dokoła wlewamy gorącą wodę i wstawiamy do piekarnika na godzinę i 15 minut – jeśli wierzch się nazbyt zarumieni, przykrywamy pasztet kawałkiem folii aluminiowej.
Wyjmujemy pasztet z pieca i brytfanny z wodą, studzimy. Najlepiej smakuje, gdy przeleży w lodówce co najmniej 15 godzin.