Mięso z wolnowaru: wolno gotujemy mięso
Wolne gotowanie (ang. Slow cooking) to metoda przyrządzania posiłków. Dania bardzo wolno gotuje się w temperaturze poniżej punktu wrzenia wody, wykorzystując specjalne urządzenia wolnowary. Wolno gotowane potrawy, szczególnie mięso, mają znaczenie więcej smaku. Wykorzystajmy wolne gotowanie z okazji Wielkanocy. Gotujmy wolniej, wolniej żyjmy. Polecamy także: Sztuka wolnego gotowania: 5 powodów żeby gotować w wolnowarze CROCK-POT
Metoda znana jest od wieków i wysoko ceniona przez smakoszy. Kiedyś jako źródło umiarkowanego ciepła wykorzystywano gorący popiół lub piec z wygasającym paleniskiem. Dzisiaj wolno gotujemy w specjalnych urządzeniach - wolnowarach - takich jak Crock-Pot.
Wolne gotowanie
Wolne gotowanie w zakresie temperatur 85-90°C sprawdza się przede wszystkim w przygotowaniu aromatycznego mięsa na święta i nie tylko. Niższa temperatura gotowania nie niszczy struktury mięsa. Pozwala ziołom i przyprawom przeniknąć w głąb mięsa, poprawiając jego smak. Ponieważ wolne gotowanie ogranicza parowanie potrawy, cały smak pozostaje wewnątrz.
Polecamy przepisy na Wielkanocny schab 10-minutowy oraz Soczysty rostbef z rozmarynem
Właściwie każdą potrawę tradycyjnie długo gotowaną lub duszoną można przygotować w urządzeniach Crock-Pot. Należy jedynie przestrzegać prostych zasad i reguł gotowania w wolnowarze.
Polecamy Jak gotować w wolnowarze: podstawowe zasady i przepisy
Metodą wolnego gotowania można przygotować wieprzową szynkę w coli, schab lub karmelizowany boczek.
Polecamy przepisy Crock-Pot na Szynkę wieprzową w coli oraz Karmelizowany boczek
Ale także łopatkę. Po ugotowaniu mięso z łopatki rozpada się na soczyste włókna pełne autentycznego smaku, jak w przypadku pulled pork - szarpanej wieprzowiny.
Polecamy przepis na wyśmienitą Łopatkę wieprzową soczystą i kruchą
Metoda wolnego gotowania doskonale sprawdzi się w przypadku trudnych gatunków mięs, poprzerastanych tkanką łączną, które potrzebują długiej obróbki cieplnej. Takie dania jak duszona karkówka wołowa, czy osso buco z goleni wołowej wręcz wymagają długiego, powolnego gotowania w niskich temperaturach, aby mięso mogło uwolnić pełnię swojego smaku.
Polecamy przepis na Włoską gicz cielęcą wolno gotowaną, czyli osso buco
Tak przygotowane dania można po wystudzeniu podzielić na mniejsze porcje, szczelnie zamknąć i zamrozić, aby wykorzystać je wtedy, gdy będą nam potrzebne.
Polecamy przepis na Tajskie curry wołowe