Jak przechowywać jedzenie w lodówce? Jak uniknąć zatruć pokarmowych i strat jakości produktów?

2024-03-25 11:20

Zimno lodówki nie zabija bakterii yersinii i listerii, powodujących zatrucia pokarmowe. Jak zatem przechowywać jedzenie w lodówce? Jakich produktów nie należy w niej trzymać? Poznaj produkty, których nie można trzymać w lodówce dłużej niż jeden dzień.

Przechowywanie jedzenia w lodowce
Autor: Shutterstock Trzeba wiedzieć, jaka temperatura panuje na poszczególnych półkach i rozkładać produkty żywnościowe zgodnie z ich wymaganiami.

Spis treści

  1. Mięso szczelnie zapakowane
  2. Gotowane z dala od surowego
  3. Mleko i przetwory mleczne
  4. Na drzwiach lodówki
  5. Warzywa do szuflady

W lodówce obowiązuje bezwzględna logistyka. Co pierwsze weszło, pierwsze powinno wyjść. Trzeba wiedzieć, jaka temperatura panuje na poszczególnych półkach i rozkładać produkty żywnościowe zgodnie z ich wymaganiami. Poza tym w lodówce musi być luźno. Nie wolno upychać artykułów nogą, bo każdy musi mieć wokół siebie miejsce, by powietrze swobodnie krążyło i dobrze chłodziło. Poza tym raz na trzy miesiące trzeba lodówkę rozmrozić i porządnie umyć.

Mięso szczelnie zapakowane

Najlepiej kupić zestaw plastikowych pojemniczków różnej wielkości, tak by poszczególne produkty nie stykały się ze sobą. Zwłaszcza drób jest podejrzany, bo na mięsie kurczaków, indyków i kaczek budują sobie kolonie bakterie (także salmonelli), które mogą zatruć inne produkty. Pamiętajmy więc: surowe mięso przechowujemy w osobnych pojemnikach, w najniższej temperaturze. W nowoczesnych lodówkach są specjalne szuflady o obniżonej temperaturze, przeznaczone do przechowywania mięsa i ryb. Nie wkładamy tam już jednak wędlin ani serów.

Gotowane z dala od surowego

Produkty gotowane nie mogą mieć styczności z surowymi. Dlatego przechowujemy je także w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ugotowane potrawy można trzymać w lodówce 2-3 dni. Jeśli chcesz przedłużyć życie zupy jeszcze o dwa dni - wyjmij ją, zagotuj, wystudź i włóż do lodówki. Oczywiście szczelnie przykrytą. Przygotowane w domu potrawy powinny mieć średnią temperaturę. Zazwyczaj taka panuje na półce środkowej. Obok, w równie szczelnych pojemnikach możesz trzymać wędliny.

Mleko i przetwory mleczne

Mleko, kefiry i jogurty powinny stać na najwyższej półce, tam gdzie jest najcieplej. Chodzi o to, by nie zmrozić dobrych bakterii w sfermentowanych produktach mlecznych. Na tej półce można także trzymać twarożki oraz rozmaite dżemy i powidła.

Na drzwiach lodówki

Tu jest miejsce na na rozmaite przetwory (ketchup, sosy) oraz olej i jajka. Jajka nie powinny zalegać w lodówce dłużej niż dwa tygodnie. Nie wolno myć również ich skorupek tuż przed schowaniem do chłodziarki. Jaja są naturalnie wyposażone w ochronny film zabezpieczający przed rozwojem bakterii.

Warzywa do szuflady

Lodówki są tak zaprojektowane, by w szufladach panowała atmosfera piwniczna, która sprzyja przechowywaniu warzyw. Pamiętaj jednak o częstym myciu szuflad, najlepiej raz w tygodniu. Trzeba je wyjąć, opróżnić i wyszorować. Przecieranie szmatką niewiele daje. W szufladach panuje także dobry klimat dla serów dojrzewających. 

Netto. O tym jak nie marnować żywności