Gdzie najtaniej kupić karpia? Sprawdziliśmy najlepsze świąteczne okazje

2022-12-22 15:45

Według badań konsumenckich karp w sklepach przed świętami średnio podrożał rok do roku o 51 procent. To bardzo dużo i o wiele więcej niż oficjalna inflacja w Polsce podawana przez GUS. Czy w takiej sytuacji wielu Polaków będzie zmuszonych do zrezygnowania z karpia na święta Bożego Narodzenia? Gdzie kupić tę tradycyjną wigilijną rybę najtaniej?

ceny karpia
Autor: Shutterstock

Karp na wigilię i Boże Narodzenie

Karp to ryba, którą podaje się na wigilię i w podczas świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten narodził się w czasach PRL’u, ponieważ tylko ta ryba była wtedy dostępna. Tradycja przetrwała do dziś i wiele osób nie wyobraża sobie wigilii bez karpia. Jednak w tym roku z powodu inflacji i panującej drożyzny nie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić.

Z badań UCE Research wynika, że ceny w sklepach w ciągu roku wzrosły o prawie 26 procent. Analitycy z Hiper-Com Poland opracowali serwisu wyborcza.biz raport na temat cen karpia w najpopularniejszych polskich sklepach.

Ceny karpia

Eksperci uważają, że jesteśmy w połowie drogi podnoszenia cen. W tym roku koszyk ze świątecznymi produktami będzie droższy o około 30 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Jednym z produktów, które zdrożały najwięcej, jest właśnie karp.

Z analizy wynika, że przed świętami najmniejszą dynamikę wzrostu cen można odczuć w nie w hipermarketach (48,2 procent), ani w dyskontach (56,5 procent), a w supermarketach. W tym typie sklepów ceny wzrosły o niewiele ponad 20 procent.

Ile kosztuje karp?

Średnio za kilogram karpia trzeba zapłacić niecałe 55 zł, czyli ponad 50 procent więcej niż w 2021 roku. Według analizy najlepszych okazji należy szukać w supermarketach, z wyjątkiem oczywiście punktowych akcji promocyjnych prowadzonych w dyskontach i hipermarketach. Tuż przed świętami sieci handlowe będą zawzięcie walczyć o uwagę klientów. Mimo to, karp w tym roku i tak będzie bardzo drogi.

Gdzie kupić taniego karpia?

Od dziś Lidl, Biedronka i inne znane sieci handlowe oferują karpia w atrakcyjnych cenach. Najtańszy jest karp patroszony, a najdroższy w dzwonkach. Ile więc trzeba zapłacić za karpia?

  • Lidl – płat karpia ze skórą o wadze 100 g kosztuje 2,49 zł
  • Biedronka – filet karpia ze skórą o wadze 100 g kosztuje 6,99 zł
  • Auchan – za kilogram karpia trzeba zapłacić od 46,99 zł do 78,99 zł
  • Kaufland – płat karpia ze skórą o wadze 100 g kosztuje 3,99 zł
  • Aldi – karp w dzwonkach o wadze 100 g kosztuje 4,49 zł

Zobacz wideo i dowiedz się, skąd karp wziął się na polskich stołach.

Zawrotna kariera karpia. Czyli skąd karp na polskim stole
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE