Poznaj sekret Makłowicza. Ten jeden składnik zmieni szczawiową w wykwintne danie
Robert Makłowicz, znany miłośnik dobrej kuchni, potrafi przekształcić nawet najprostszą potrawę w prawdziwe arcydzieło kulinarne. Oto przepis na jego ulubioną zupę szczawiową, inspirowaną ukraińskim "zielonym barszczem", która podnosi to popularne danie na wyższy poziom.
Tradycyjna zupa szczawiowa to prosta potrawa składająca się z wywaru, przypraw i liści szczawiu. Zielony barszcz, choć wciąż nieskomplikowany, jest wzbogacony kilkoma pomysłowymi dodatkami. Sam Robert Makłowicz zachwyca się smakiem zupy, która ma swoje korzenie na wschód od Polski.
Makłowicz poleca. Nietypowa wersja zupy szczawiowej warta pięciu gwiazdek Michelin
Co można znaleźć w ukraińskiej wersji zupy szczawiowej? Danie urzeka smakiem ziół, takich jak szczypiorek, koperek i botwina. Kluczowym składnikiem, który przekształca zupę w wykwintne danie, jest dojrzały czerwony pomidor.
Aby ugotować zdumiewającą ukraińską wersję zupy szczawiowej, potrzebujesz następujących składników:
- ok. 70 dag mięsa z kaczki
- 1-2 łyżeczki masła
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 1 pęczek botwiny (liście)
- 1 pomidor
- świeży koperek
- 1 pęczek szczawiu
- świeży szczypiorek
- 100 ml śmietany
- 2 ugotowane na twardo jajka
- sól
- pieprz
Jak ugotować zaskakującą ukraińską wersję zupy szczawiowej? Przepis Roberta Makłowicza
Aby przygotować niezwykłą ukraińską wersję zupy szczawiowej, ugotuj wywar z kaczki: włóż mięso do dużego garnka, zalej wodą i gotuj przez około 60 minut. Zbieraj szumowiny z powierzchni podczas gotowania. Po tym czasie ostudź wywar.
Przygotuj warzywa: posiekaj cebulę, a marchewkę zetrzyj na grubych oczkach tarki. Usuń nadmiar tłuszczu z wywaru, a następnie rozgrzej go na patelni i podsmaż przygotowane warzywa. Jeśli jest za mało tłuszczu, dodaj trochę masła. Następnie podgrzej wywar ponownie i, gdy zacznie się gotować, dodaj podsmażone warzywa.
Umyj i drobno posiekaj szczaw i botwinę, a następnie dodaj je do garnka z zupą. Dodaj również startego dojrzałego pomidora oraz sól i pieprz do smaku. Na końcu gotowania, wrzuć posiekany szczypiorek i koperek do zupy. Podawaj zupę z łyżką śmietany, ćwiartką ugotowanego jajka, ciemnym pieczywem i soloną słoniną.
Spróbujcie niezwykłej szczawiowej, której dotąd nie mieliście okazji kosztować!