Nowe Ptasie Mleczko jest "odchudzone", ale cena ta sama. Producent wyjaśnia, dlaczego

2023-01-31 12:59

Od początku tego roku na sklepowych półkach nie znajdziemy już klasycznych opakowań Ptasiego Mleczka. Kultowa słodka przekąska została zmniejszona o 20 g. Dlaczego producent postawił na downsizing?

odchudzone ptasie mleczko
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Mniejsze Ptasie Mleczko
  2. Downsizing Ptasiego Mleczka
  3. Przepisy na ptasie mleczko

Mniejsze Ptasie Mleczko

Do końca 2022 roku można było kupić opakowanie Ptasiego Mleczka o wadze 360 g. Obecnie w sklepach dostępne są nowe zmniejszone pudełka, które ważą 340 g. Wynika z tego, że zostały „odchudzona” o dwie mleczne pianki.

Producent słodkiej przekąski tłumaczy, że ze względu na stale rosnące koszty poszczególnych składników musiał zmniejszyć opakowanie. Wzrost cen mleka, masła i cukru spowodował, że wydatki trzeba było obciąć. Jeżeli Ptasie Mleczko miałoby w dalszym ciągu ważyć 360 g, jego cena znacznie poszłaby w górę. Niestety, na downsizing decyduje się coraz więcej producentów.

Ptasie Mleczko, czyli lekka mleczka pianka otoczona cienką warstwą czekolady, to uwielbiana przez tysiące Polaków słodkość. Nazwę opatentowano już w 1936 roku, a jej pomysłodawcą był Jan Wedel.

Downsizing Ptasiego Mleczka

Autorka programu telewizyjnego „Wiem, co jem” Katarzyna Bosacka, która pierwsza poinformowała o sprawie, przypomina, że w 1994 roku Ptasie Mleczko ważyło 500 g. Przez kolejne lata sukcesywnie zmniejszano pudełka. Jeszcze w 2018 roku pianki ważyły 380 g. Dwa lata później gramaturę pomniejszono o 20 g, a dziś waga jednego opakowania wynosi tylko 340 g.

Więcej o downsizingu dowiecie się z tego artykułu:

Przepisy na ptasie mleczko

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE