Nowe Ptasie Mleczko jest "odchudzone", ale cena ta sama. Producent wyjaśnia, dlaczego

2023-01-31 12:59

Od początku tego roku na sklepowych półkach nie znajdziemy już klasycznych opakowań Ptasiego Mleczka. Kultowa słodka przekąska została zmniejszona o 20 g. Dlaczego producent postawił na downsizing?

odchudzone ptasie mleczko
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Mniejsze Ptasie Mleczko
  2. Downsizing Ptasiego Mleczka
  3. Przepisy na ptasie mleczko

Mniejsze Ptasie Mleczko

Do końca 2022 roku można było kupić opakowanie Ptasiego Mleczka o wadze 360 g. Obecnie w sklepach dostępne są nowe zmniejszone pudełka, które ważą 340 g. Wynika z tego, że zostały „odchudzona” o dwie mleczne pianki.

Producent słodkiej przekąski tłumaczy, że ze względu na stale rosnące koszty poszczególnych składników musiał zmniejszyć opakowanie. Wzrost cen mleka, masła i cukru spowodował, że wydatki trzeba było obciąć. Jeżeli Ptasie Mleczko miałoby w dalszym ciągu ważyć 360 g, jego cena znacznie poszłaby w górę. Niestety, na downsizing decyduje się coraz więcej producentów.

Ptasie Mleczko, czyli lekka mleczka pianka otoczona cienką warstwą czekolady, to uwielbiana przez tysiące Polaków słodkość. Nazwę opatentowano już w 1936 roku, a jej pomysłodawcą był Jan Wedel.

Downsizing Ptasiego Mleczka

Autorka programu telewizyjnego „Wiem, co jem” Katarzyna Bosacka, która pierwsza poinformowała o sprawie, przypomina, że w 1994 roku Ptasie Mleczko ważyło 500 g. Przez kolejne lata sukcesywnie zmniejszano pudełka. Jeszcze w 2018 roku pianki ważyły 380 g. Dwa lata później gramaturę pomniejszono o 20 g, a dziś waga jednego opakowania wynosi tylko 340 g.

Więcej o downsizingu dowiecie się z tego artykułu:

Przepisy na ptasie mleczko

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę