Były mąż Małgorzaty Rozenek je sushi lewą ręką. Zobacz sprawdzony przepis na sushi
Jacek Rozenek (50 l.) jak wielu Polaków jest wielbicielem japońskiej kuchni. Niedawno spotkaliśmy go na placu Unii w popularnej japońskiej restauracji serwującej sushi. Sushi jada się pałeczkami, choć dopuszczalne jest jedzenie palcami. Jednak były mąż Małgorzaty Rozenek-Majdan (41 l.), który niedawno przeszedł udar mózgu i wciąż cierpi na niedowład prawej ręki, świetnie sobie radzi z pałeczkami. Jacek Rozenek je lewą ręką i już samo to jest wyczynem.
Zobacz: Jak Jacek Rozenek je sushi lewą ręką
Sushi a savoir-vivre
Większość polskich restauracje serwuje sushi w stylu amerykańskim, a nie japońskim. Jest to smaczne połączenie kuchni fusion oraz sushi, dlatego też nazywane jest fusion sushi. Zresztą nie wszystkie odmiany sushi pochodzą z Azji. Na przykład california maki powstały w USA w latach osiemdziesiątych. Wodorosty znajdują się w środku, a z zewnątrz pierwszą warstwę tworzy ryż obtoczony w uprażonym sezamie.
Wypróbuj koniecznie: SUSHI przepis krok po kroku
Co oznacza słowo "sushi"
Słowo „sushi” oznacza kwaśny ryż, czyli taki skropiony octem. Cechą charakterystyczną sushi wcale nie jest surowa ryba czy mięso; choć najczęściej są surowe, ale nie muszą takie być. Tą właściwością jest ryż, przygotowany ze specjalnej odmiany, doprawiony octem ryżowym.
Polecamy przepis: Jak zrobić sushi z łososiem
Podobno sushi powstało przez przypadek, gdy zaczęto rybę przekładać ryżem, aby ochronić ją przed zepsuciem. Inna sprawa, że w Północnej Azji koczownicze ludy jedzą surową rybę przyprawioną chrzanem i wodorostami. Obie te tradycje kiedyś się spotkały i tak narodziło się sushi.
Jak jeść sushi?
Sushi wcale nie trzeba jeść pałeczkami. Jeśli tego nie potrafisz, po prostu jedz rękami! Japońska etykieta przewiduje tego typu działanie, a co więcej jest ono wskazane. Uwaga! Sztućce (a zwłaszcza krojenie nożem) jest za to zakazane. Wyjątkowym faux pais jest nadziewanie kawałków sushi na patyczek. Takie zachowanie jest zarezerwowane tylko dla ceremonii pogrzebowej.
Zobacz: Jak posługiwać się pałeczkami?
Warto wiedzieć, że siorbanie w japońskiej restauracji to oznaka, że komuś bardzo smakuje, to forma pochwały dla kucharza.
Dodatki do sushi
Marynowany imbir nie jest ozdobą. Jego zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych między kolejnymi kęsami.
Zgodnie z bardzo długą tradycją trudno sobie wyobrazić sushi bez sosu sojowego i zielonego chrzanu wasabi, które podkreślają smak tej pysznej przekąski.
Przy jedzeniu sushi popijanie jest niekonieczne. W restauracjach tego typu najczęściej podawana jest do niego zielona herbata, wino śliwkowe lub napój aloesowy.
Zobacz także: Jakich ryb należy unikać w sushi