Sekrety serwowania nalewek
Nalewki serwuje się w temperaturze pokojowej, z karafki z przezroczystego szkła, w małych kieliszkach na wysokiej nóżce. Napełnia się je nie więcej niż do 2/3 objętości. Jak serwować nalewki? Zdradzamy kilka przydatnych porad.
Spis treści
- Nalewki - tylko dla smaku
- Nigdy do dna
- Do czego pasują nalewki?
- Kto nie może pić nalewek?
- Nalewka z malin na spirytusie
- Nalewka malinowa babci Zosi
- Ratafia - przepis. Jak zrobić tę nalewkę?
- Nalewka z czarnej porzeczki
Nalewki - tylko dla smaku
Te szlachetne trunki pije się powoli, małymi łyczkami, delektując się ich smakiem i aromatem. Nie powinno się wylizywać dna kieliszka, nawet jeśli nalewka jest doskonała, a naj jego dnie zostaje kilka cennych kropel.
Nigdy do dna
Nalewka to alkohol, którego nie wypija się do dna... karafki. Gospodarz może poczęstować gości ledwie jednym kieliszkiem, a resztę schować - i nie jest to nietaktem.
Do czego pasują nalewki?
Na aperitif najlepsza jest piołunówka lub jarzębiak. Do mięs (wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny) podaje się nalewki półwytrawne i półsłodkie. Do indyka - wytrawną brzoskwiniową lub mało słodką wiśniówkę. Do kaczki pasuje nalewka z czarnej porzeczki. Do deserów smakuje się nalewki słodkie, a po sutym posiłku dobrze zadziała nalewka miętowa.
Kto nie może pić nalewek?
Nalewki są przyrządzane na alkoholu i zawierają dużo aktywnych substancji, dlatego nie mogą sięgać po nie dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Nie są wskazane również dla osób które często chorują, bądź zażywają leki.
Owoce pozostałe po zlaniu nalewki można przełożyć do słoiczków i używać do deserów: tortów, ciast, galaret, sałatek owocowych, lodów i koktajli.