Rybi tłuszcz - uzupełnienie zbilansowanej diety

2016-09-02 15:04

Rybi tłuszcz, czyli „fish oil” jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych typu omega-3, które są prawdziwym błogosławieństwem dla naszego zdrowia. Tabletki z „fish oil” warto stosować jako uzupełnienie zdrowej diety.

Rybi tłuszcz - uzupełnienie zbilansowanej diety.
Autor: pixabay.com Rybi tłuszcz - uzupełnienie zdrowej diety.

Spis treści

  1. Rybi tłuszcz - zdrowotne właściwości
  2. Rybi tłuszcz - mózg
  3. Rybi tłuszcz - serce
  4. Rybi tłuszcz - działanie przeciwrakowe
  5. Rybi tłuszcz - wzrok

Rybi tłuszcz - zdrowotne właściwości

Rybi tłuszcz, czyli „fish oil” jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych typu omega-3, które są prawdziwym błogosławieństwem dla naszego zdrowia. Tabletki z tranem warto brać jako uzupełnienie zdrowej diety.Oryginalnym źródłem tych kwasów są oczywiście ryby. Ich organizm nie produkuje kwasów, a pobiera je z alg i planktonu, którym się żywią. Niestety, ryby oceaniczne zawierają także niezdrowe metale ciężkie jak rtęć i ołów, ponieważ żyją w zanieczyszczonym środowisku. Szczególnie zakażone są te drapieżne, jak tuńczyk i makrela, ponieważ mają dużo toksycznych pierwiastków w organizmie, gdyż rosną długo i żywią się innymi rybami kumulując w sobie toksyny. Lepiej więc jeść takie, żywiące się bezpośrednio planktonem, jak śledzie czy sardynki. Mają one mniej dobroczynnych kwasów, ale także i mniej toksyn. Znawcy zalecają obecnie, by jeść ryby z umiarem, właśnie ze względu na zatrucie oceanów. Nie jest to dobre przeciwwskazanie, ponieważ bardzo zdrowe źródło białka i minerałów zostaje w ten sposób ograniczone. Inny źródłem tych wszystkich dobrodziejstw sa tabletki żelowe, które produkuje się z tłuszczu oczyszczonego.

Rybi tłuszcz - mózg

Kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu przez całe życie, prawdopodobnie mają wpływ na samopoczucie i humor. Stosuje się je od niedawna w leczeniu zaburzeń psychicznych nawet tak poważnych jak cyklofrenia (bipolar disorder). Działają antydepresyjnie, a co ciekawe, jak wskazują badania wielu samobójców ma obniżony poziom tych kwasów.  Wpływają one również pozytywnie na ludzi cierpiących na chorobę Parkinsona i Alzheimera.

Rybi tłuszcz - serce

Obniżają poziom trójglicerydów we krwi, co zmniejsza ryzyko zawalu i wylewu, wpływają łagodząco na stany zapalne, regulują rytm serca, poprawiają krążenie, a także obniżają poziom złego cholesterolu.

Rybi tłuszcz - działanie przeciwrakowe

Obecność  kwasów omega-3 w diecie obniża ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza piersi, prostaty i jelita grubego.

Rybi tłuszcz - wzrok

Wiadomo, że wzrok psuje się z wiekiem. Jest to tzw. AMD  (Age-related Macular Degeneration, czyli starcze zwyrodnienie plamki żółtej). Choroba ta dotyka ludzi po 50-tce. Rybi tłuszcz pomaga zachować dobry wzrok do późnej starości.  AMD to choroba siatkówki,  która może prowadzić do ślepoty. Leki na nią nie są w pełni skuteczne i mają wiele skutków ubocznych, a rybi tłuszcz jest znakomitym środkiem zapobiegawczym.