Rybi tłuszcz - uzupełnienie zbilansowanej diety

2016-09-02 15:04

Rybi tłuszcz, czyli „fish oil” jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych typu omega-3, które są prawdziwym błogosławieństwem dla naszego zdrowia. Tabletki z „fish oil” warto stosować jako uzupełnienie zdrowej diety.

Rybi tłuszcz - uzupełnienie zbilansowanej diety.
Autor: pixabay.com Rybi tłuszcz - uzupełnienie zdrowej diety.

Spis treści

  1. Rybi tłuszcz - zdrowotne właściwości
  2. Rybi tłuszcz - mózg
  3. Rybi tłuszcz - serce
  4. Rybi tłuszcz - działanie przeciwrakowe
  5. Rybi tłuszcz - wzrok

Rybi tłuszcz - zdrowotne właściwości

Rybi tłuszcz, czyli „fish oil” jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych typu omega-3, które są prawdziwym błogosławieństwem dla naszego zdrowia. Tabletki z tranem warto brać jako uzupełnienie zdrowej diety.Oryginalnym źródłem tych kwasów są oczywiście ryby. Ich organizm nie produkuje kwasów, a pobiera je z alg i planktonu, którym się żywią. Niestety, ryby oceaniczne zawierają także niezdrowe metale ciężkie jak rtęć i ołów, ponieważ żyją w zanieczyszczonym środowisku. Szczególnie zakażone są te drapieżne, jak tuńczyk i makrela, ponieważ mają dużo toksycznych pierwiastków w organizmie, gdyż rosną długo i żywią się innymi rybami kumulując w sobie toksyny. Lepiej więc jeść takie, żywiące się bezpośrednio planktonem, jak śledzie czy sardynki. Mają one mniej dobroczynnych kwasów, ale także i mniej toksyn. Znawcy zalecają obecnie, by jeść ryby z umiarem, właśnie ze względu na zatrucie oceanów. Nie jest to dobre przeciwwskazanie, ponieważ bardzo zdrowe źródło białka i minerałów zostaje w ten sposób ograniczone. Inny źródłem tych wszystkich dobrodziejstw sa tabletki żelowe, które produkuje się z tłuszczu oczyszczonego.

Rybi tłuszcz - mózg

Kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu przez całe życie, prawdopodobnie mają wpływ na samopoczucie i humor. Stosuje się je od niedawna w leczeniu zaburzeń psychicznych nawet tak poważnych jak cyklofrenia (bipolar disorder). Działają antydepresyjnie, a co ciekawe, jak wskazują badania wielu samobójców ma obniżony poziom tych kwasów.  Wpływają one również pozytywnie na ludzi cierpiących na chorobę Parkinsona i Alzheimera.

Rybi tłuszcz - serce

Obniżają poziom trójglicerydów we krwi, co zmniejsza ryzyko zawalu i wylewu, wpływają łagodząco na stany zapalne, regulują rytm serca, poprawiają krążenie, a także obniżają poziom złego cholesterolu.

Rybi tłuszcz - działanie przeciwrakowe

Obecność  kwasów omega-3 w diecie obniża ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza piersi, prostaty i jelita grubego.

Rybi tłuszcz - wzrok

Wiadomo, że wzrok psuje się z wiekiem. Jest to tzw. AMD  (Age-related Macular Degeneration, czyli starcze zwyrodnienie plamki żółtej). Choroba ta dotyka ludzi po 50-tce. Rybi tłuszcz pomaga zachować dobry wzrok do późnej starości.  AMD to choroba siatkówki,  która może prowadzić do ślepoty. Leki na nią nie są w pełni skuteczne i mają wiele skutków ubocznych, a rybi tłuszcz jest znakomitym środkiem zapobiegawczym.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE