Ryba tołpyga - czy jest zdrowa, jak smakuje, przepisy na tołpygę
Tołpyga należy do rodziny karpiowatych, ale popularnego karpia przewyższa rozmiarem. Największe osobniki złowione w Polsce ważyły ponad 50 kg. I choć to rekordowy wynik, to jest to ryba na tyle duża, że można nią wyżywić rodzinę przez kilka dni. Czy warto jeść tołpygę, jak smakuje jej mięso i czy trudno je przyrządzić?
Spis treści
- Tołpyga - co to za ryba?
- Jak wygląda tołpyga?
- Jak smakuje mięso tołpygi?
- Wartości odżywcze tołpygi
- Jak przyrządzić tołpygę?
Tołpyga - co to za ryba?
Podobnie jak karp i amur, tołpyga pochodzi z Azji. W Polsce nie ma odpowiednich warunków do rozmnażania się, ale żyje w naszych rzekach i zbiornikach wodnych dzięki zarybianiu. Żywi się fitoplanktonem, w naturalny sposób zapobiegając kwitnieniu wód. I z tego względu jest bardzo ceniona. Jest naturalnym oczyszczaczem wód. To jednocześnie bardzo szybka ryba, która niełatwo złowić, choć nietrudno zauważyć. Ławica przepływających tołpyg tworzy na powierzchni gładkiej wody charakterystyczną falę.
Jak wygląda tołpyga?
Jeśli jednak uda się ją jednak złowić nietrudno rozpoznać, że złowiony okaz to właśnie tołpyga. Ryba jest duża, ma wydłużony tułów, spłaszczony po bokach. Pokrywa ją drobna łuska - na grzbiecie ciemna - po bokach srebrna. Jednak najbardziej charakterystyczne u tołpygi jest umiejscowienie gałek ocznych. Znajdują się on bardzo nisko po bokach głowy, poniżej linii szczęki. Przez takie umiejscowienie oczu wygląda jakby pływała do góry nogami :).
Jak smakuje mięso tołpygi?
Mięso tołpygi przypomina w smaku mięso amura i karpia. to w końcu ta sama rodzina ryb. Tołpyga ma jasne, chude mięso, bardziej zwarte niż karp.
Wartości odżywcze tołpygi
Mięso tołpygi jest chude i niskokaloryczne. Dostarcza sporej dawki pełnowartościowego białka, a także kwasy omega - 3, minerały: żelazo, wapń i selen oraz witaminy z grupy B.
Jak przyrządzić tołpygę?
Tołpygę można przygotować na wiele sposobów, podobnie jak karpia. Znakomicie smakuje po prostu usmażona, świetna jest pieczona - zarówno w piekarniku, jak i na grillu. Można ją także ugotować - w wodzie lub na parze albo dodać do zupy rybnej.
Tołpyga- przepisy
Ryba faszerowana w galarecie: przepis na pulpety rybne w galarecie
Ryba zapiekana w śmietanie: przepis siostry Anastazji
Ryba z curry: dobry przepis na rybę w orientalnym stylu