Ryba po grecku na szybko: pomysły dla zabieganych i spóźnionych
Ryba po grecku pojawia się na naszych stołach dość rzadko, bo wydaje się, że to pracochłonna potrawa. Gdy skorzystasz z naszych podpowiedzi wystarczy 20 minut i ryba po grecku będzie gotowa.
Spis treści
- Ryba po grecku - jak ryba?
- Ryba po grecku - zasady smażenia ryby i warzyw
- Jak doprawić warzywa do ryby po grecku?
Przepis na rybę po grecku jest prosty, choć przygotowanie tej potrawy wymaga nieco pracy. Ale warto, bo ryba po grecku jest doskonała.
Ryba po grecku - jak ryba?
Ilość i rodzaj ryby wybieramy według uznania. Z ryb mrożonych nadają się na przykład kostki morszczuka, smaczny jest mintaj. Ze względu na mięsistość (nie traci objętości po rozmrożeniu) znakomita i niezwykle smaczna jest miruna. Oczywiście pamiętamy, że oprócz kostek morszczuka, które tylko rozmrażamy powierzchniowo, pozostałe należy wcześniej całkowicie rozmrozić, odsączyć z wody i wysuszyć.
Ze świeżych ryb, w tym wydaniu ryby po grecku znakomicie sprawdza się dorsz. Ilość potrzebnej ryby powinniśmy określić na podstawie wielkości półmiska, na którym będziemy ją podawać. Lepiej mieć nieco więcej ryby (np. o 2-4 kostek w zapasie) bo niektóre ryby, jak wiemy, mocno kurczą się w trakcie smażenia (ale miruna prawie wcale, dorsz niewiele).
Dowiedz się: Jaka ryba jest najlepsza do ryby po grecku: miruna, mintaj, dorsz? [WIDEO]
Ryba po grecku - zasady smażenia ryby i warzyw
Tniemy rybę na mniejsze kawałki, żeby wygodnie dały ułożyć się na półmisku. Przed smażeniem rybę posypujemy solą i pieprzem, można ją skropić cytryną i posypać koperkiem dla smaku.Szykujemy patelnię. Najpierw ją nagrzewamy, potem wlewamy olej. Kawałki ryby obtaczamy w mące wymieszanej z bułką tartą (łyżka bułki tartej na 1/2 szklanki mąki). Obsmażamy na złoty kolor z obu stron. Po usmażeniu kawałki ryby ciasno układamy na półmisku.
Nie myjąc patelni po smażeniu ryby, dolewamy trochę oleju i wrzucamy na nią 1-2 torebki mrożonej włoszczyzny w paski (to zależy czy chcemy mieć mniej czy więcej warzyw na wierzchu, ale musi być ich tyle, żeby szczelnie przykryły rybę na półmisku). Przy okazji warto dodać, że wszystkie mrożone warzywa i owoce są zalecane przez ekspertów od żywienia – są zamrażane w najlepszym dla siebie okresie, zachowując wszystkie wartości odżywcze i smakowe, w przeciwieństwie do warzyw i owoców hodowanych poza ich sezonem sztucznie lub długo przechowywanych.
Jak doprawić warzywa do ryby po grecku?
Gdy podsmażane warzywa zmiękną, wrzucamy do nich 1- 2 duże cebule, pokrojone w półplasterki grubości ok. 0,5 cm. Całość najpierw podsmażamy, a potem podlewamy wodą, żeby poddusić warzywa przez 3-5 minut.
Teraz dodajemy minimum 1 łyżeczkę musztardy, kolejne należy dozować zgodnie ze smakiem, bo musztarda nadaje ostrości. Mieszamy i dodajemy minimum 1 małą puszkę lub słoiczek (więcej do smaku) koncentratu pomidorowego, dolewając trochę wody, żeby go dobrze rozprowadzić. Doprawiamy cukrem, solą i pieprzem.
Gdy warzywa już wyłączymy, sypiemy do nich garść posiekanej natki pietruszki. Warzywa powinny być dość mokre, żeby ryba przesiąkła wywarem. Przykrywamy nimi szczelnie kawałki ryby rozłożone na półmisku. Można go udekorować gałązkami natki. W tej wersji rybę podajemy na zimno.