Owoc pomelo – co to takiego? Czym jest pomarańcza olbrzymia?

2024-02-19 22:51

Owoc odmiany pomelo może ważyć nawet 4 kg! W sklepach i na bazarach nie spotkamy tak ogromnych pomelo, ale jeden owoc zazwyczaj waży ok kilograma. Pomelo, największy cytrus na świecie - pomarańcza olbrzymia - wygląda jak przemalowany grejpfrut. Sprawdź, jakie posiada właściwości i czy warto włączyć go do codziennej diety.

owoc-pomelo-co-to-takiego.jpg
Autor: Shutterstock Żeby dobrać się do słodkiego miąższu pomelo, trzeba pozbyć się osłonek i błonek oddzielających cząstki owocu. 

Spis treści

  1. Owoc pomelo – co to takiego?
  2. Pomelo, pampela – które jest które?
  3. Skąd się wzięło pomelo?
  4. Gdzie się uprawia pomelo?
  5. Właściwości pomelo
  6. Wypróbuj przepisy na dania z pomelo

Owoc pomelo – co to takiego?

Wiele osób, patrząc na jaskrawozielone kule o gładkiej „żabiej” skórce, nakrapianej drobnymi plamkami podejrzewa, że pomelo to skutek kombinacji genetycznych. Starego poczciwego grejpfruta nikt nie posądza o bycie krzyżówką. Niesłusznie, bo to pomelo jest w porównaniu z grejpfrutem bardziej naturalne, a grejpfrut zawdzięcza swoje istnienie pompeli – pomarańczy olbrzymiej.

Związki pomelo z innymi dużymi owocami wyglądającymi prawie jak ono są skomplikowane, zwłaszcza, że pomarańcza olbrzymia jest u nas mało znana, a jeśli już się pokazuje, to pod nazwą pampela, mylącą się z pomelo.

Pomelo, pampela – które jest które?

W dodatku słowo „pomelo” oznacza po hiszpańsku grejpfrut. Ten fakt zwodzi smakoszy na ścieżkę niesłusznych podejrzeń, że pompela i pomelo są odmianami grejpfruta, charakteryzującymi się brakiem typowej grejpfrutowej goryczki. Ale prawda jest inna. Kiedy dziką pomarańczę olbrzymią zaczęto hodować, nazwano ją pompelą i uzyskano między innymi jaskrawozieloną odmianę – właśnie pomelo. Co zatem, poza uderzającym podobieństwem, łączy pomelo z grejpfrutem? Nie byłoby żadnego z tych dwóch owoców, gdyby nie pompela. Grejpfrut powstał z krzyżówki dzikiej pompeli ze słodką pomarańczą, a pomelo to odmiana pompeli uprawnej.

Skąd się wzięło pomelo?

Pochodzenie pompeli, owocu wyjściowego dla pomelo, nie jest pewne. Już około 4200 lat temu starożytna literatura chińska napomykała o wielkich  żółtych cytrusach. Bez wątpienia były to pompele. Ale jak trafiły do Chin? Dzisiaj dzikie drzewa pompeli rosną jeszcze w Indonezji i Malezji. Pod koniec XII wieku opisano je w Palestynie. W tym samym czasie smak pompeli odkrywano w Hiszpanii. Grejpfrut powstał ze skrzyżowania jednej z odmian pomarańczy i „szadoków”, czyli pompeli sprowadzonych z Polinezji przez Brytyjczyka o nazwisku Shaddock, kapitana statku Kampanii Wschodnioindyjskiej.

Pomelo nie ma skórki tak grubej jak pompela, u której, żeby dostać się do miąższu trzeba pokonać 5 centymetrów białej „pianki”. Gładkie, nie tak gruboskórne, równie soczyste, smaczne i pozbawione goryczki pomelo jest doskonalszą formą największego cytrusa. Zresztą pomelo też może ważyć 2 kg i mieć ponad 20 cm średnicy. W zestawieniu z takimi okazami, nawet dorodne grejpfruty lekko się rumienią.

Gdzie się uprawia pomelo?

Najwięcej owoców pomelo uprawia się dzisiaj w Indiach, Chinach, w Tajlandii i na Malajach. Drzewa, na których rosną owoce koloru zielonego zakreślacza, mają do 12 metrów wysokości i duże, dorodne liście pokryte woskiem. Ponieważ pomelo są owocami wagi ciężkiej, drzewo rodzi je stopniowo, żeby się nie nadźwigać i nie załamać. Dojrzewające owoce kołyszą się gałęziach między kiściami dużych, białych kwiatów, więc widok jest nieziemski.

Żeby dobrać się do słodkiego miąższu pomelo, trzeba pozbyć się osłonek i błonek oddzielających cząstki owocu. Ale w białych pieleszach tkwi słodycz, którą warto było przydźwigać ze sklepu lub bazaru.

Właściwości pomelo

Pomelo jest nie tylko bardzo smaczne, jest również bardzo zdrowe. Bogactwo składników odżywczych - witamin, minerałów i substancji organicznych - sprawia, że warto włączyć go do swojej diety. Pomelo jest bowiem dobrym źródłem witaminy C, potasu, błonnika pokarmowego, witaminy B6, wapnia i magnezu. Poprawia więc odporność organizmu, wspomaga układ trawienny i moczowy. Wzmacnia kości, zapobiega skurczom mięśni i reguluje ciśnienie krwi. Ma wpływ na kondycję włosowa i skóry i właściwości przeciwstarzeniowe. Wspomaga także walkę z nadmiarem kilogramów.

Wypróbuj przepisy na dania z pomelo

Co zrobić z pomelo? 3 oryginalne przepisy

Koktajl z pomelo i ananasa: egzotyczna dawka witamin

Listen on Spreaker.