Makaron z kurczakiem po jamajsku. Łatwy przepis prosto z Jamajki
Makaron z kurczakiem po jamajsku, znany również jako rasta pasta, to inspirowane Jamajką danie obiadowe. Przepis pochodzi właśnie z tego słonecznego kraju, ale potrawa jest również popularna na Kajmanach i na Karaibach. Dzięki temu przepisowi można spróbować pysznego i soczystego kurczaka w jamajskim stylu.
Spis treści
- Makaron z kurczakiem po jamajsku – co to jest?
- Przepis na makaron z kurczakiem po jamajsku
- Jak wzbogacić makaron z kurczakiem po jamajsku?
- Z czym podawać makaron z kurczakiem po jamajsku?
- Makaron z kurczakiem po jamajsku – przepis krok po kroku
Makaron z kurczakiem po jamajsku – co to jest?
To pyszna potrawa, której ojczyzną jest Negril na Jamajce. Potrawa została stworzona w 1985 roku w przez szefową kuchni Lorraine Washington w jej restauracji Paradise Yard.
Z Jamajki pochodzi przyprawa odpowiedzialna za oryginalny smak dania. Przypraw Jerk to sucha mieszanka, która zawiera cebulę, czosnek, słodką wędzoną paprykę, pietruszkę, tymianek, imbir, ziele angielskie, cynamon, gałkę muszkatołową, pieprz cayenne oraz cukier trzcinowy. Jamajska mieszanka przypraw sprawia, że danie ma pikantny smak, jest rozgrzewające i sycące.
Przepis na makaron z kurczakiem po jamajsku
- To łatwy i sprawdzony przepis na pyszne i oryginalne danie obiadowe dla całej rodziny.
- Przepis jest szybki. Przyrządzenie dania zajmuje około 40 minut.
- Na liście składników są łatwo dostępne produkty. Przyprawę Jamajcan Jerk do kurczaka można kupić w sklepach internetowych i portalach aukcyjnych. Można też zrobić ją samodzielnie.
- Makaron z kurczakiem zachowuje świeżość przez pięć dni. Powinien być przechowywany w lodówce w szczelnie zamykanym pojemniku.
- Danie świetnie smakuje następnego dnia. Można odgrzać je w kuchence mikrofalowej lub na patelni.
Jak wzbogacić makaron z kurczakiem po jamajsku?
- Smak dania zaostrzy dodatek pieprzu cayenne i płatków chili.
- Zamiast mleka można użyć mleczka kokosowego lub owsianego.
- Mąkę pszenną zastąpi mąka ryżowa lub jaglana. W ten sposób powstanie danie bezglutenowe.
- Najlepszy będzie krótki lub drobny makaron jak muszelki, kolanka czy penne. Można użyć również fusilli, rotini czy farfalle.
- Osoby, które lubią wyzwania kulinarne, mogą zamienić makaron na tortellini lub ravioli.
- Potrawę wzbogacą inne warzywa jak szparagi, brokuły, kalafior, cukinia, fasolka szparagowa, pomidorki cherry oraz szpinak.
- Pierś kurczaka można zastąpić innymi składnikami. To danie pysznie smakuje z łososiem, krewetkami, mieloną wołowiną, kiełbasą czy mięsem z indyka.
Z czym podawać makaron z kurczakiem po jamajsku?
Potrawa doskonale smakuje sama. Można jednak podać do niej kromki chleba na zakwasie lub puszyste bułeczki. Sprawdzą się także warzywa na parze lub z grilla, zielona sałata z sosem wingret oraz chrupiąca surówka.
Makaron z kurczakiem po jamajsku – przepis krok po kroku
Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
- 500 g piersi kurczaka
- 1 łyżka jamajskiej przyprawy do kurczaka Jerk
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki masła
- 500 g makaronu
- 2 i 1/2 szklanki wywaru drobiowego
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka startego sera cheddar
- 1/2 szklanki startego parmezanu
- 1/4 szklanki mąki pszennej
- 2 czerwone papryki
- 1/2 czerwonej cebuli
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka jamajskiej przyprawy do kurczaka Jerk
- 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
- sól, pieprz
Przygotowanie:
1. Piersi kurczaka pokroić na 4 równe kotlety i rozbić tłuczkiem. Natrzeć oliwą z oliwek i przyprawą jamajską. Przykryć i odstawić.
2. Makaron ugotować i odcedzić. Przełożyć do garnka, w którym się gotował.
3. Papryki przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w piórka. Czosnek przecisnąć przez praskę.
4. Na patelni roztopić masło i smażyć na nim kurczaka z obu stron po około 5 minut, aż będzie złoty. Przełożyć na deskę i przykryć.
5. Na patelni po kurczaku smażyć cebulę, aż się zeszkli. Dodać paprykę i smażyć około 3 minut. Dodać czosnek i przyprawę jamajską. Smażyć minutę, często mieszając.
6. Wsypać mąkę i wymieszać. Wlać mleko wymieszane ze skrobią kukurydzianą i wywar drobiowy. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować, aż sos zacznie gęstnieć.
7. Stopniowo wsypywać starty cheddar i parmezan. Gotować na średnim ogniu i mieszać, aż sery się roztopią. Wlać sok z limonki, doprawić solą i pieprzem. Podgrzewać kilka minut.
8. Usmażonego kurczaka pokroić w plastry i dodać do sosu. Wymieszać i przełożyć do garnka z makaronem. Jeszcze raz wymieszać.
9. Podawać na gorąco posypane świeżymi ziołami.