Lukier królewski - jak zrobić biały lukier z białka i cukru?

2021-12-21 8:29

Lukier królewski przygotowuje się z białek jaj i cukru pudru. Można dodać do niego też odrobinę soku z cytryny, który zdecydowanie poprawi jego smak. Lukier zmienia wygląd i smak słodkich wypieków. Biały lukier na pączkach, kolorowy na świątecznych piernikach – nie tylko zdobi, ale dodaje smaku. Mówimy, jak zrobić lukier królewski!

Lukier królewski
Autor: Shutterstock Lukier królewski to idealna dekoracja do świątecznych wypieków.

Spis treści

  1. Składniki lukru królewskiego:
  2. Jak zrobić lukier królewski?
  3. Kolorowy lukier
  4. Jak nakładać lukier?
  5. Galeria: Dekorowanie pierniczków - ponad 60 zdjęć z inspiracjami!

Żeby polukrować ciasto lub pierniczki nie warto kupować gotowych mieszanek, pełnych syntetycznych dodatków. Do przygotowania podstawowego, białego lukru królewskiego potrzebny jest tylko cukier puder i białko jajka. Proporcje tych składników trudno ściśle określić. Wiele zależy od rodzaju cukru, tego, jak jest drobno zmielony. Jajka również różnią się wielkością. Jeśli puder zbił się pod wpływem wilgoci w bryłki, warto go przesiać przez drobne sito. Można założyć, że na jedno białko ze sporego jajka potrzeba przynajmniej pełnej szklanki cukru.

Składniki lukru królewskiego:

  • 2 białka jaja
  • 2 szklanki cukru pudru 
  • (opcjonalnie) 1-2 łyżeczki soku z cytryny

Jak zrobić lukier królewski?

Białka ubić na puszystą ale nie sztywną pianę. Zacząć od niskich obrotów miksera, po czym zwiększyć do średnich.

Dodać cukier i ucierać, aż do momentu, w którym lukier nabierze śnieżnobiałego koloru, pod koniec dodać sok z cytryny.

Masa powinna być jednolita, a cukier niewyczuwalny przy rozcieraniu palcami. Jeśli jest inaczej, trzeba popracować mikserem jeszcze przez kilka minut.

Lepiej, gdy lukier jest dość gęsty, łatwo można wtedy formować go w potrzebne wzory. Zbyt rzadki spływa z ciastek.

Beszamel - lukier, który nie spływa

Kolorowy lukier

Białą masę można uzupełniać gotowymi pigmentami, które dają intensywny, czysty kolor. Bardziej autentyczne i zdrowsze są jednak naturalne barwniki, które zmienią też smak lukru: sok z wiśni, aronii, granatu czy jagód da różne odcienie czerwieni. Pomarańczowa marchew, jasnożółta cytryna, intensywnie żółta kurkuma, zielone zmiksowane liście mięty albo ziarna groszku cukrowego – to tylko niektóre możliwe surowce. Odważni dołożyć mogą nawet czarny barwnik z sepii...

Jak nakładać lukier?

Gotową masę nakładamy szpatułkami, możemy też użyć rożka zrobionego z papieru do pieczenia. Po wypełnieniu stożka lukrem, ścinamy szpic i wyciskamy zawartość na wystudzone ciastka. Wystudzona masa tężeje, lepiej więc pracować szybko.

Galeria: Dekorowanie pierniczków - ponad 60 zdjęć z inspiracjami!