Krwisty szczaw - właściwości i zastosowania kulinarne

2020-05-06 10:45

Krwisty szczaw najlepiej można kojarzyć z marketowych półek z ziołami w doniczkach. Jego piękne jaskrawozielone poprzecinane gęstą siateczką ciemnoczerwonych naczyń liście pysznią się kolorami i z daleka przykuwają wzrok. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie właściwości, oczywiście poza dekoracyjnymi, ma krwisty szczaw i jak go stosować w kuchni.

Krwisty szczaw
Autor: Shutterstock Krwisty szczaw jest bardzo dekoracyjny.

Spis treści

  1. Krwisty szczaw  - co to za roślina
  2. Jak smakuje krwisty szczaw
  3. Wypróbuj krwisty szczaw w pysznych i zdrowych sałatkach:
Szczaw i krwisty szczaw - jakie mają właściwości?

Krwisty szczaw swoją nieco makabryczną nazwę zawdzięcza ciemnoczerwonej blaszce, która przypomina z wyglądu sieć naczyń krwionośnych. Nazywa się go również niekiedy krwawym szczawiem, krwawnicą lub szczawiem drzewiastym, gdyż sieć żyłek układa się w kształt przypominający rozgałęziony konar drzewa.

Krwisty szczaw  - co to za roślina

Krwisty szczaw to wieloletnia roślina zielna. Kształtem przypomina szczaw zwyczajny - składa się z ciasnej rozety lancetowatych liści. Jeśli liście nie są zbierane roślina może osiągnąć nawet 60-70 cm wysokości, a długie łodygi pokrywają się  delikatnymi, małymi kwiatami. Jeśli jednak regularnie przerywamy roślinę, rozeta zagęszcza się, liście są mniejsze, o cieńszych i bardziej miękkich żyłkach.

Do wzrostu roślina potrzebuje sporo słońca, łagodnego klimatu i stale wilgotnego podłoża.Jeśli ma zbyt ciepło i sucho, szybko więdnie. Wystarczy jednak obficie go podlać, by wrócił do formy. Znakomicie rośnie na ciężkim, gliniastym podłożu.

Jak smakuje krwisty szczaw

Jeśli chodzi o smak, krwisty szczaw niewiele różni się od zwyczajnego. Jest kwaskowy, lekko pikantny, ale delikatny. Dzięki temu znakomicie nadaje się do sałatek. Można go również dodawać do zup. Warto pamiętać, ze w miarę starzenia się liście szczawiu mogą nabierać gorzkawego posmaku. Liście szczawiu zawierają znaczne ilości żelaza , witaminy C, A i B oraz rozpuszczalne szczawiany potasu, które nadają im charakterystyczny smak.

Wypróbuj krwisty szczaw w pysznych i zdrowych sałatkach:

Zielona sałatka z krwistego szczawiu i roszponki

Sałatka z krwistego szczawiu, szpinaku i jajka - efektowna dawka zdrowia

Efektowna sałatka z krwistego szczawiu, łososia, awokado i szpinaku

Wiosenna sałatka z krwistym szczawiem - energetyzująca i niedroga