Jedzenie, które poprawi humor w chłodne dni [WIDEO]

2018-11-05 13:28

Kiedy dni stają się pochmurne i coraz krótsze, warto zmodyfikować nieco dietę. Niektóre potrawy skutecznie poprawiają nastrój i chronią przed jesienną chandrą. Wypróbuj 5 sprawdzonych trików!

Dieta na lepszy humor
Autor: Shutterstock Obieraj, gotuj, smaż (bez tłuszczu!), piecz i eksperymentuj w kuchni! To najlepszy sposób na jesienno-zimową chandrę!

1. Nie stroń od ... cukru!

Węglowodany (cukry) są składnikiem, który często ograniczamy w menu, chcąc utrzymać szczupłą sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że poza dostarczaniem energii pełnią one również rolę strażnika dobrego samopoczucia. Jak wynika z części badań, ich spożywanie może zmniejszać stan napięcia i przygnębienia u osób z depresją. Nic więc dziwnego, że w chwilach stresu lub smutku pojawia się nieodparty apetyt na słodką przekąskę, batonik, czekoladę. Ale nasze przekonanie, że dostarczą nam energii potrzebnej do życia, poprawią nastrój, jest złudne. Słodycze, zawierające węglowodany proste, podnoszą poziom glukozy we krwi na bardzo krótki czas. Potem jej stężenie spada poniżej poziomu wyjściowego. Czujemy się więc gorzej niż przed ich zjedzeniem.

Jeśli chcemy mieć dużo energii, jedzmy pokarmy, które bogate są w węglowodany, ale złożone, a zatem produkty zbożowe z pełnego ziarna i rośliny strączkowe. Utrzymają poziom glukozy na stałym poziomie przez długi czas, dzięki czemu nie dopadnie nas uczucie zmęczenia. A jeśli będziemy mieć ochotę na małą przekąskę, sięgnijmy po garstkę orzechów, jabłko, obraną marchewkę, kilka suszonych owoców zamiast słodyczy czy chipsów. Oczywiście czasami mogą to być także łakocie, ale wtedy wybierajmy te najzdrowsze (np. batoniki oparte na suszonych daktylach i orzechach).

Wypróbuj sprawdzone przepisy:

Owsiane batoniki granola

Domowe batoniki musli

Owsianka z bananem i migdałami

2. Postaw na tryptofan

Tryptofan należy do aminokwasów egzogennych, czyli cząsteczek budujących białka. Aminokwasy egzogenne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który jednak nie potrafi ich samodzielnie wytwarzać. Dlatego muszą zostać dostarczone w odpowiedniej ilości wraz z codzienną dietą. Rola tryptofanu wiąże się z produkcją ważnego neuroprzekaźnika, jakim jest serotonina. Spadek jej poziomu w organizmie może wpływać m.in. na pogorszenie nastroju, zaburzenia snu i wzrost agresji. Ponieważ niedobór tryptofanu sprzyja stanom depresyjnym, powinniśmy pamiętać, aby nie zabrakło go w codziennej diecie. W tym celu należy zadbać o jej urozmaicenie i wprowadzenie do codziennego menu produktów stanowiących najlepsze źródła tego cennego aminokwasu: jajek, mleka, ryb, chudego mięsa, nasion dyni i słonecznika, orzeszków ziemnych, fasoli.

Wypróbuj sprawdzone przepisy:

Sałatka owocowa

Jajka zapiekane ze szpinakiem

3. Jedz dobre tłuszcze

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 to składnik wyjątkowo cenny dla naszego mózgu. Coraz więcej badań naukowych potwierdza związek między ichniedoborem a depresją. Zaobserwowano, że w regionach, gdzie jada się więcej ryb morskich, stanowiących doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega 3, ryzyko wystąpienia depresji jest mniejsze. Obiecujące wyniki dotyczące terapeutycznego oddziaływania kwasów omega 3 stwierdzono także podczas ich stosowania w formie suplementów przez kobiety ciężarne i po porodzie, cierpiące na zaburzenia nastroju. Ustalono też, że dodatek kwasów tłuszczowych do typowego leczenia przeciwdepresyjnego zwiększa skuteczność terapii. Najlepszym naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są owoce morza i tłuste ryby morskie oraz pozyskiwany z nich tłuszcz. Występują one także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, nasionach chia i konopii, olejach: lnianym, rzepakowym i z lnianki. Należy pamiętać, że podgrzewanie znacznie redukuje ilość kwasów omega 3.

Wypróbuj sprawdzony przepis:

Śledzie w oleju lnianym

4. Wspomagaj się małą czarną

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie. Dostarczana do organizmu wraz z kawą, herbatą, niektórymi napojami np. energetyzującymi, typu cola, wpływa na poprawę koncentracji, pobudza i pomaga pokonać zmęczenie. Co ciekawe, okazuje się, że może ona również zmniejszać uczucie przygnębienia, stanowiąc naturalny łagodny środek antydepresyjny! Ale nie należy przesadzać z jej ilością, bo podawana w nadmiarze wywołuje u części osób zaburzenia snu, stany lękowe, a zamiast poprawy, wpływa na pogorszenie nastroju. Zaleca się, aby w ciągu dnia ograniczać się do wypijania maksymalnie 4 filiżanek kawy.

5. Eksperymentuj z przyprawami

Stosowanie ostrej papryki jako przyprawy może przyczynić się do poprawy nastroju. Dzieje się tak za sprawą substancji o nazwie kapsaicyna, związku odpowiadającego za jej piekący smak. Jadanie ostrej papryki wywołuje tak intensywne pobudzenie zakończeń nerwowych w jamie ustnej, że organizm odbiera ten sygnał mylnie i interpretuje go jako ból podczas oparzenia. Chcąc złagodzić to pozorne odczuwanie bólu, zaczyna produkować łagodzące endorfiny, nazywane również hormonami szczęścia. Pikantne potrawy, które tak drażniąco działają na nasze podniebienie, mogą zatem poza zwiększaniem doznań smakowych, przyczynić się do poprawy nastroju.

Więcej o tym, jak dobrze odżywiać się w chłodne dni, nie dać się depresji i kiepskiemu samopoczuciu znajdziesz w nowej książce „Jak dobrze przeżyć jesień i zimę”. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zachować dobrą formę podczas słoty, zimna, wiatru i mrozu. Książkę kupisz na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz w kioskach i salonach prasowych.