Jak uratować niedobry bigos? Co dodać do smaku lub jak przerobić? [WIDEO]
Bigos, czyli tradycyjna polska potrawa, nabiera smaku wraz z upływem czasu. Trzeba go zacząć przygotowywać na kilka dni przed podaniem. Niestety w czasie codziennego podgrzewania kapusta może zacząć się przypalać. Jak uratować niedobry bigos? Radzimy, co zrobić z przypalonym, za słonym lub zbyt kwaśnym bigosem.
Spis treści
- Co robić, gdy bigos się przypali?
- Alternatywny sposób na spaleniznę
- Co robić, gdy bigos jest zbyt słony?
- Co robić, gdy bigos jest zbyt kwaśny?
- Zobacz galerię z przepisami na bigos, znajdź swój ulubiony przepis!
- Sekret dobrego bigosu
Co robić, gdy bigos się przypali?
Aby uniknąć niedobrego w smaku, przypalonego bigosu. kapustę, która zaczęła się przypalać, przełóż do miski i pozostaw do ostygnięcia. Gdy przykry zapach się ulotni, ponownie zacznij ją dusić w nowym, czystym garnku. Jeśli to nie pomoże, wrzuć do garnka przylepkę razowego chleba lub obranego surowego ziemniaka. Gdy pochłoną przykry zapach, wyjmij je z bigosu.
Spróbuj koniecznie: Babciny bigos: przepis na klasyczne danie kuchni polskiej
Alternatywny sposób na spaleniznę
Innym skutecznym sposobem jest włożenie do garnka korka od wina, a jeżeli kapusty jest dużo, to kilku korków. Następnie stawiamy garnek na ogniu i gotujemy przez parę minut, stale mieszając. Na koniec wyjmujemy korki.
Przeczytaj także: Jaka kapusta jest najlepsza na bigos?
Co robić, gdy bigos jest zbyt słony?
Z kolei gdy bigos okaże się zbyt słony, ratunkiem będzie dodanie poszatkowanej świeżej kapusty, potem bigos trochę musimy pogotować. Pomoże też dodanie surowego ziemniaka, który wyciągnie nadmiar soli. Przed podaniem ziemniaka usuwamy.
Co robić, gdy bigos jest zbyt kwaśny?
W przypadku gdy bigos będzie zbyt kwaśny, możemy dodać cukru, miodu, suszonych śliwek lub powideł śliwkowych.
Wypróbuj przepis na: Bigos szlachecki według Magdy Gessler: przepis idealny na święta i nie tylko! [WIDEO]
Zobacz galerię z przepisami na bigos, znajdź swój ulubiony przepis!
Sekret dobrego bigosu
Duszona kapusta zawdzięcza swój głęboki, złożony smak nie tylko dodatkom, ale również technice przygotowania. Kapustę i dodatki początkowo się obsmaża, a następnie powoli, w niskiej temperaturze dusi. Jednak najistotniejszym czynnikiem wpływającym na smak duszonej kapusty, czy to w postaci kapusty wigilijnej, czy bigosu, jest jej wielokrotne zamrażanie i odgrzewanie.
Jak nie zepsuć bigosu? Czego nie dodawać do bigosu? [WIDEO]