Babciny bigos: przepis na klasyczne danie kuchni polskiej

2021-12-22
Babciny bigos
Autor: Shutterstock Bigos to klasyczne danie kuchni polskiej
średni
80 min
4

Podajemy klasyczną recepturę na babciny bigos. W tradycyjnej kuchni polskiej bigos to sztandarowe danie. Czy jest ktoś, kto nie jadł bigosu? Przepisów na bigos jest mnóstwo, można powiedzieć, że co rodzina, to inny bigos. Babciny bigos to ten, którego smak pamiętamy przez całe życie i zazwyczaj chcemy go odtwarzać w swoich daniach. Poznajcie przepis na babciny bigos, który może się okazać tym

Babciny bigos: ważne wskazówki

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej. Należy też do zestawu dań świątecznych. Istnieje wiele sposobów przygotowywania bigosu i jego odmian. Ale we wszystkich nieodłącznym składnikiem jest kapusta kiszona, dodatkiem może być też świeża kapusta. Podobno bigos tym lepszy, im więcej gatunków mięsa do niego dodamy.

Według staropolskich receptur kapusty kiszonej powinno być tyle samo co mięsa. Do bigosu nadają się: żeberka, boczek, wołowina, cielęcina, karkówka, schab, różne gatunki wędlin, a także dziczyzna. Do tradycyjnego bigosu dodajemy: suszone grzyby, suszone śliwki, cebulę i przyprawy (kminek, majeranek, ziele angielskie, pieprz). Aby zaostrzyć smak, można także dodać czerwonego wina.

Bigos wymaga długiego gotowania na wolnym ogniu, trzeba mieszać kapustę, by się nie przypaliła. Im dłużej dusimy bigos, tym będzie smaczniejszy. Gotowy bigos ma lekko brązowy kolor. Podawany jest na gorąco jako przystawka do mięsa lub samodzielne danie z kromką chleba.

ZOBACZ WIDEO z instrukcją, jak zrobić bigos doskonały!

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Kapustę kiszoną, jeśli jest zbyt kwaśna lub słona, płuczemy w wodzie, kroimy i wrzucamy do garnka.
  • Dodajemy poszatkowaną słodką kapustę, dolewamy wody - tyle, by przykryła kapustę.
  • Kroimy mięso i dodajemy surowe do bigosu. Potrawę gotujemy ok. godziny, od czasu do czasu mieszając.
  • Do bigosu dodajemy także wędliny i cebulę oraz namoczone wcześniej suszone grzybki i suszone śliwki. Doprawiamy przyprawami.
  • Pod koniec gotowania można dodać lampkę czerwonego wina. Pamiętajcie, by nie przypalić bigosu!
Jak zrobić bigos doskonały? To proste z Beszamel.pl