Jak leczyć zatrucie alkoholowe - wypróbowane sposoby
Zatrucie alkoholowe, chociaż kojarzy się z kacem, jest znacznie groźniejsze w skutkach. Zbagatelizowane może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego warto zająć się łagodzeniem jego objawów. Sprawdź, jak leczyć zatrucie alkoholowe.
Spis treści
Zatrucie alkoholowe - czym jest
Kac jest nieprzyjemny, ale zatrucie alkoholowe może skończyć się tragicznie. Od znanego większości dorosłych przepicia różni się znacznie bardziej uciążliwymi objawami. Zatruty organizm oblewają poty, temperatura ciała spada, pojawiają się dreszcze, drgawki i płytki oddech mogący przechodzić w przerwy w oddychaniu oraz utrata przytomności. Niekiedy też skóra zatrutego alkoholem człowieka przybiera niebieskawy odcień. Już same objawy świadczą o tym, że środki stosowane powszechnie na kaca z zatruciem alkoholowym sobie nie poradzą. Co więcej, niektóre mogą wręcz zaszkodzić, potęgując jego objawy. Do takich pogarszaczy sytuacji zaliczyć można na przykład kawę.
Zatrucie alkoholowe - sposoby leczenia
Jak zatem walczyć z zatruciem alkoholowym? Przede wszystkim trzeba zadbać o wypłukanie alkoholu z organizmu. Podtruta osoba powinna spożyć dużo wody i zadbać o regularne opróżnianie pęcherza. Konieczne jest też zadbanie o podniesienie temperatury ciała. Opiekując się zatrutą osobą warto przykryć ją więc kołdrą czy kocem. I przede wszystkim sprawdzać, czy z chorym nie dzieje się coś złego. Jeśli jego stan się nie poprawia lub traci on oddech, najlepiej wezwać pogotowie.
Jeśli tak drastyczne reakcje nie zachodzą, można przejść do dalszego etapu odtruwania organizmu, a raczej naprawy szkód, które nadmiar alkoholu spowodował. W tym pomoże podanie witaminy B na drugi dzień po zatruciu.