Dobre tłuszcze - zdrowotne działanie tłuszczów nienasyconych
O tłuszczach zwykle mówi się źle – że niszczą tętnice, szkodzą sercu i wątrobie, a także tuczą. Ale jest taki rodzaj tłuszczów, o których lekarze wyrażają się w samych superlatywach. Sprawdź, dlaczego warto jest wzbogacić codzienną dietę w tłuszcze roślinne.
Spis treści
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Gdyby nie tłuszcze, w organizmie mogłoby zabraknąć witamin A, D, E oraz K. Są to bowiem witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - dzięki nim trafiają do organizmu i są przechowywane w tkankach. Rzecz więc nie w tym, żeby w ogóle wykreślić tłuszcze z diety, ale by wybierać te, które są bezcenne dla zdrowia.
Tłuszcze nasycone
O tym, jak różne tłuszcze działają na organizm, decyduje rodzaj kwasów tłuszczowych, z których są zbudowane. Na złą sławę zasłużyły sobie kwasy nasycone, których źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponieważ jednak organizm potrafi również sam produkować te kwasy, dlatego dieta obfitująca w mięso, nabiał i masło podnosi poziom złego cholesterolu, sprzyja chorobom układu krążenia i cukrzycy.
Tłuszcze nienasycone
Co innego kwasy nienasycone – omega-3 i omega-6. Organizm sam ich nie produkuje, ale są mu niezbędne do funkcjonowania (stąd ich nazwa: NNKT - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), dlatego muszą być dostarczane w diecie. Kwasy omega-3 występują głównie w tłustych rybach, natomiast omega-6 są w wielu produktach, m.in. w większości olejów roślinnych, zbożach, pieczywie pełnoziarnistym, jajach. Mimo że organizm potrzebuje obu rodzajów kwasów, to dla zachowania zdrowia szczególne znaczenie mają kwasy omega-3.
Kwasy omega-3, z których najważniejsze są kwasy DHA i EPA, wchodzą w skład wszystkich błon komórkowych. To one decydują o tym, że te błony są płynne i może zachodzić wymiana międzykomórkowa, a dzięki temu sprawniej przebiegają wszelkie procesy życiowe. Kwasy te mają również znaczący wpływ na kondycję organizmu i chronią nas przed wieloma chorobami.