Dobre tłuszcze - zdrowotne działanie tłuszczów nienasyconych

2016-08-05 8:48

O tłuszczach zwykle mówi się źle – że niszczą tętnice, szkodzą sercu i wątrobie, a także tuczą. Ale jest taki rodzaj tłuszczów, o których lekarze wyrażają się w samych superlatywach. Sprawdź, dlaczego warto jest wzbogacić codzienną dietę w tłuszcze roślinne.

Które to są dobre tłuszcze?
Autor: pixabay.com Dobre tłuszcze to nienasycone tłuszcze roślinne, bogate w kwasy omega-3 i omega-6.

Spis treści

  1. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
  2. Tłuszcze nasycone
  3. Tłuszcze nienasycone

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Gdyby nie tłuszcze, w organizmie mogłoby zabraknąć witamin A, D, E oraz K. Są to bowiem witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - dzięki nim trafiają do organizmu i są przechowywane w tkankach. Rzecz więc nie w tym, żeby w ogóle wykreślić tłuszcze z diety, ale by wybierać te, które są bezcenne dla zdrowia.

Tłuszcze nasycone

O tym, jak różne tłuszcze działają na organizm, decyduje rodzaj kwasów tłuszczowych, z których są zbudowane. Na złą sławę zasłużyły sobie kwasy nasycone, których źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponieważ jednak organizm potrafi również sam produkować te kwasy, dlatego dieta obfitująca w mięso, nabiał i masło podnosi poziom złego cholesterolu, sprzyja chorobom układu krążenia i cukrzycy.

Tłuszcze nienasycone

Co innego kwasy nienasycone – omega-3 i omega-6. Organizm sam ich nie produkuje, ale są mu niezbędne do funkcjonowania (stąd ich nazwa: NNKT - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), dlatego muszą być dostarczane w diecie. Kwasy omega-3 występują głównie w tłustych rybach, natomiast omega-6 są w wielu produktach, m.in. w większości olejów roślinnych, zbożach, pieczywie pełnoziarnistym, jajach. Mimo że organizm potrzebuje obu rodzajów kwasów, to dla zachowania zdrowia szczególne znaczenie mają kwasy omega-3.

Kwasy omega-3, z których najważniejsze są kwasy DHA i EPA, wchodzą w skład wszystkich błon komórkowych. To one decydują o tym, że te błony są płynne i może zachodzić wymiana międzykomórkowa, a dzięki temu sprawniej przebiegają wszelkie procesy życiowe. Kwasy te mają również znaczący wpływ na kondycję organizmu i chronią nas przed wieloma chorobami.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE