Cynamon. Jakie ma właściwości? Jaką ma wartość kulinarną?
Cynamon, a właściwie kora cynamonowca, to przyprawa znana od starożytności. Cynamon pierwotnie pochodzi z Chin, dzisiaj uprawiany jest wszędzie tam, gdzie panują odpowiednie warunki. Bez cynamonu trudno sobie wyobrazić smak wielu dań: szarlotki, piernika, grzańca. Poznajcie właściwości tej popularnej przyprawy.
Spis treści
- Co to jest cynamon?
- Postaci przyprawowe cynamonu
- Historia cynamonu
- Wartość odżywcza cynamonu
- Zastosowanie kulinarne cynamonu
Co to jest cynamon?
Cynamon należy rodziny wawrzynowatych. Jest to bardzo liczna rodzina, należy do niej ponad 2000 roślin. Do tej samej rodziny należą liście laurowe, a nawet awokado. Z punktu widzenia botanicznego przyprawę pozyskuje się głównie z gatunków takich jak: Cinnamomum zeylanicum - pochodzącego ze Sri Lanki, Madagaskaru, Seszeli, Cinnamomum burmanii - pochodzącego z Indonezji, Cinnamomum loureirii pochodzącego z Wietnamu oraz Cinnamomum aromaticum pochodzącego z Chin. Są to gatunki uznane formalnie przez ESA European Spice Association (Europejskie Stowarzyszenie ds. Przypraw ) i przeznaczone celów kulinarnych.
Postaci przyprawowe cynamonu
Cynamon jest przyprawą pozyskiwaną z wewnętrznej warstwy kory wiecznie zielonych drzew cynamonowych osiągających wysokość nawet do 10 metrów.
Najpierw z drzew ścina się gałęzie długości około metra, następnie zdejmuje z nich korę, po czym suszy ją na specjalnych matach, aż nabierze specyficznego, pomarańczowo-brązowego koloru i zwinie się w charakterystyczną rurkę. Cynamon występuje w handlu postaci rurek (zwanych też laskami) lub postaci zmielonej jako puder.
Historia cynamonu
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw na świecie, której użycie zostało udokumentowano. Wzmianki w chińskiej książce zielarskiej z III w. p.n.e. oraz w Biblii udowadniają, że cynamon doceniano od wieków. Cynamon był składnikiem mirry, którą uwodzicielka z V w. p.n.e. skropiła łoże miłości dla swego kochanka (opisane w Księdze Estery). Z Biblii wiadomi, ze cynamonem, bądź jego mieszankami pudrowano odzież i całuny pogrzebowe.
W starożytności cynamon był używany jako przyprawa do napojów oraz jako środek medyczny. Doceniany był jako afrodyzjak i środek wzmacniający. Potłuczona na miazgę kora wchodziła w skład eliksiru nadającego ciału boski złoto-żółty kolor oraz młodzieńczą siłę. Wierzono, że noszenie go przy sobie oddalało choroby.
Wedle chińskiego traktatu medycznego datowanego na 2800 r. p.n.e. cynamon stosowano w leczeniu przeziębienia, trudności trawiennych, nudności, biegunki oraz bolesnych miesiączek. Natomiast Egipcjanie używali cynamonu do balsamowania zwłok, a także do konserwacji mięsa. W starożytnym Rzymie używano cynamon, jako środka do leczenia kaszlu i przeziębienia oraz okadzano nim mieszkanie, aby wypłoszyć złe duchy. Medycyna starohinduska zalecała stosowanie cynamonu w walce z cukrzycą oraz niestrawnością. Dlatego cynamonu jest głównym składnikiem herbaty chai, wspomagającej trawienie nabiału i owoców. Olejek cynamonowy stosowany jest w aromaterapii dla ukojenia nerwów.
Cynamon był jednym z pierwszych towarów w obrocie handlowym pomiędzy Bliskim Wschodem a Europą.
Wartość odżywcza cynamonu
Cynamon jest źródłem błonnika, żelaza, wapnia i magnezu, dlatego ma właściwości przyspieszające metabolizm, polepszające trawienie i pracę nerek, w czym upatruje się jego właściwości odchudzające.
Przyprawy odchudzające, czyli ostre podkręcanie na diecie
Cynamon zawiera kumarynę. Co prawda w niewielkich ilościach, ale zażywając cynamon należy zachować rozwagę. Związek ten hamuje podział komórkowy i może prowadzić do marskości wątroby. W krajach Unii Europejskiej w produktach spożywczych maksymalna dopuszczalna zawartość kumaryny wynosi 2 mg na kg produktu. Jednak wiele badań dowodzi, że w niektórych produktach nadal norma dla kumaryny jest wielokrotnie przekroczona. Więcej o właściwościach kumaryny tutaj: Cynamon a zdrowie. Czy cynamon jest zdrowy, czy szkodliwy?
Najnowsze doniesienia medyczne przekonują, że cynamon zażywany w niewielkich ilościach jako naturalny antyoksydant może skutecznie opóźniać procesy starzenia oraz zapobiegać chorobom cywilizacyjnym.
Cynamon odgrywa istotną rolę w diecie zapobiegającej cukrzycy, ponieważ reguluję poziom cukru uwalnianego do krwi.
Cynamon ma właściwości rozgrzewające i aseptyczne dlatego warto po niego sięgnąć, kiedy czujemy, że nasz organizm jest wychłodzony. Albo gdy jesteśmy w początkowej fazie przeziębienia.
Rozgrzewająca kawa z cynamonem
Cynamon wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, dlatego warto dodawać go do jedzenia w trakcie leczenia chorób wywołanych zakażeniem przez drożdżaki z rodzaju Candida.
Cynamon usprawnia także dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu szare komórki dostają więcej tlenu oraz składników odżywczych. Pomaga nam to w lepszym zapamiętywaniu, poprawia naszą koncentrację oraz pamięć wzrokową.
Zastosowanie kulinarne cynamonu
Cynamonem pachnie Boże Narodzenie. Cynamon decyduje o smaku szarlotki i pierników (wchodzi w skład mieszanki piernikowej), ale cynamon można używać na wiele innych sposobów.
Szarlotka sypana (z kaszką manną)
Odrobina cynamonu dodana do owoców i deserów nada im zachwycający aromat i może zmniejszyć pokusę sięgania po cukier.
Laska cynamonu jest doskonałym dodatkiem do grzanego wina, kawy lub napojów czekoladowych. Zaostrza ich smak i dodaje aromatu.
Polecany do chilli con carne i ryżu na parze.
W kuchni marokańskiej i irańskiej dodawany do tradycyjnych potraw z jagnięciny.
Kuskus z mięsem i warzywami - danie kuchni marokańskiej
Stosowany również do potraw zbożowych, np. kuskus, kaszy perłowej, grochu czy soczewicy.