Jak jeść awokado? Do czego dodać?
Awokado to owoc, który ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. To wszystko za sprawą specyficznego smaku: tak wyrafinowanego, jak charakterystycznego. Owoc awokado to król przystawek: można go wkomponować w niemal każdą przekąskę, wzbogacając jej smak. Co więcej, awokado bywa też dodawane do ciast.
Spis treści
Awokado bywa nazywane także "owocem maślanym" ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Ma bardzo charakterystyczny, choć różnie odbierany smak. Z jednej strony neutralny, lekki, subtelny, z drugiej nieco mdły czy wręcz „mydlany”, jak sądzą niektórzy. Warto jednak przekonać swoje podniebienie do tego smaku, bo owoc awokado jest bardzo zdrowy.
Co zrobić z awokado, czyli z czym to się je?
Ze względu na swą specyfikę awokado zawsze występuje w roli dodatku w potrawie, choć bywa także bazą, np. w przypadku słynnego guacamole: pikantnej pasty dodawanej do potraw z grilla czy jako dip do chipsów.
Awokado doskonale sprawdza się w sałatkach - szczególnie tych wyrazistych, delikatnie neutralizując ich smak - np. z pomarańczami. Może być dodane do kanapek (pokrojone w kosteczkę z pomidorem) czy koreczków, a nawet jajecznicy.
Jeśli chodzi o łączenie smaków, awokado doskonale komponuje się z serami (szczególnie miękkimi), pieczarkami, a także morskimi smakami, jak krewetki.
Niedojrzałe awokado: co zrobić, żeby dojrzało? [kliknij!]
Owoc awokado musi być dojrzały
Gwarancją dobrego smaku awokado jest jego dojrzałość. Sprawdzić to możemy w bardzo prosty sposób: weryfikując miękkość miąższu. Wystarczy delikatnie nacisnąć owoc (nie za mocno, by go nie uszkodzić). Jeśli jest miękki, a odkształcenie znika po odjęciu palca, nasz owoc jest dojrzały. Jeśli nieopatrznie kupimy owoc niedojrzały, wystarczy owinąć go folią aluminiową i odłożyć w chłodne miejsce na 1-2 dni. Niedojrzałego awokado nie warto podawać, bo ma cierpki i gorzkawy smak.
Rozgrzewająca zupa krem z awokado - przepis [kliknij!]