Co można zrobić z jabłek? Jakie przetwory z jabłek?

2021-08-17 13:03

Niskokaloryczne i smaczne jabłka można jeść do woli na surowo. Równie dobrze sprawdzają się w przetworach, a także deserach i daniach wytrawnych. Jak wykorzystać jabłka w kuchni? Podajemy pomysły na dania i przetwory z jabłek.

co-mozna-zrobic-z-jablek-jakie-przetwory-z-jablek.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Łatwo dostępne jabłka to jedne z najsmaczniejszych owoców

Spis treści

  1. Jabłko – owoc biblijny i narodowy
  2. Co można zrobić z jabłek?
  3. Jabłka na wiele sposobów

Jabłko – owoc biblijny i narodowy

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - głosi stare powiedzenie. I jest w nim sporo racji, bo pomimo że jabłka są jednymi z najlepszych owoców, to nader chętnie sięgamy po te egzotyczne. 

Prekursorem akcji „zjedz jabłko” był wąż, który skusił Ewę do zjedzenia owocu. Konsekwencje tego nierozważnego kroku znamy. Dzisiaj, wiele lat po tym wydarzeniu, wymiar akcji zapoczątkowanej przez gada może być inny – nie przeniesie nas od razu do raju, ale może bardzo poważnie wpłynąć na stan zdrowia, samopoczucia oraz nakłonić do intensywniejszej pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, jak też pięknie się wpisać w nurt tak modnych i popularnych tendencji narodowościowych. W końcu jabłko to nasz skarb, owoc narodowy. Jest wokół czego się skupiać.

Co można zrobić z jabłek?

1. Mus jabłkowy – doskonały dla dzieci prawie w każdym wieku, dodawać go można do kaszek, serków, kluseczek, jeść na deser, na przykład zamiast tego ze słoików sklepowych. Dla dorosłych nadaje się jeszcze jako farsz do naleśników, dodatek do serów i jogurtów. Zobacz, jak zrobić: Mus jabłkowy dla dzieci. Najprostszy przepis

Zobacz także: Obłędny mus jabłkowy ze smażoną skórką pomarańczową

2. Dżem jabłkowy – wykorzystanie podobnie jak wyżej, oraz na kanapki. Koniecznie przeczytaj: Klasyczny dżem jabłkowy - przepis na przetwory z jabłek

3. Konfitura jabłkowa – dobra na każda okazję oraz do kruchych ciasteczek lub drożdżowej babki i do popołudniowej herbaty. Wypróbuj: Cytrynowa konfitura z jabłek

4. Marmolada jabłkowa – do serów, pieczywa, naleśników, jogurtów, ciasta drożdżowego. Zastosowań ma multum. Spróbuj: Marmolada jabłkowa z cynamonem

5. Powidła jabłkowe – najczęściej są ze śliwek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić je także z jabłek albo dodać jabłka do śliwek. Polecamy sprawdzony przepis na: Powidła z jabłek

6. Sok z jabłek – nie trzeba chyba nikogo uświadamiać – lepszy, zdrowszy i tańszy niż ten ze sklepu. Po dodaniu do niego wody mineralnej, soku z cytryny, listków mięty lub natki pietruszki, odrobiny miodu można z niego robić naprawdę świetne napoje (w wersji pasteryzowanej będzie zapasem napojów na zimę). 

7. Kompot z jabłek – nie może się znudzić. Ale jeśli... patrz wyżej i przetwarzaj kompot na mnóstwo sposobów. Zobacz również: Kompot jabłkowy do słoików na zimę

8. Ocet jabłkowy – jeśli jesteśmy w stanie wydawać majątek na octy balsamiczne, winne i inne, to równie dobrze można trochę czasu przeznaczyć na zrobienie swojskiego jabłkowego. Taniej i zdrowiej. Wypróbuj łatwy przepis, jak zrobić ocet jabłkowy 

Zobacz także: Ocet siedmiu [czterech] złodziei - domowy ocet jabłkowy z ziołami

Beszamel: Jabłka - Dlaczego są zdrowe, czemu warto jeść jabłka?

Jabłka na wiele sposobów

Jabłka można i trzeba jadać na surowo, ale można też zrobić sobie niezły zapas jabłek smażonych, prażonych albo tylko tartych i pasteryzowanych i mieć je do zimowej szarlotki. Poza tym jabłka warto przygotować w wersji:

- kandyzowanej i w formie chipsów – doskonałe jako przegryzki;

- suszonej – doskonałe do podjadania oraz na kompoty nie tylko bożonarodzeniowe (jeśli ktoś jest w stanie przypomnieć sobie, ile zimą ubiegłego roku kosztowały suszone jabłka, to powinien czym prędzej uszyć parę kilogramów tych owoców).

Jabłka też doskonale sprawdzają się jako dodatek do mięsa (kaczka i gęś, ale nie tylko, bo wątróbce drobiowej bez jabłka ewidentnie czegoś brakuje). Nie gorzej wypadają jako składnik wszelakich sałatek owocowych oraz ponczu.

Można też jeść jabłka pieczone i duszone, w cieście naleśnikowym i francuskim, usmażyć racuchy z jabłkami albo upiec najpopularniejsze (poza naszą szarlotką) ciasto z jabłkami: strudel.

Z jabłkami można też zrobić: naleśniki, makaron (jak z sosem pomidorowym) i tosty. Albo upiec je nadziewane na przykład kaszanką lub na surowo nadziane innymi owocami i skropione odrobiną ulubionego alkoholu.

Uff, dużo tego, a zostały jeszcze zupa jabłkowa z białym winem, piwo z jabłkami, cydr, wino jabłkoweczatneje i bardziej swojskie sosy oraz nieograniczone możliwości łączenia jabłek z innymi owocami, a nawet warzywami, na przykład marchewką, dynią, cukinią, a nawet pomidorami.

Jeśli Włosi mogli wymyślić setki past i sosów na bazie pomidorów, Francuzi, Holendrzy i Szwajcarzy – serów, to może czas na promocję jabłek na setki sposobów?