Znacie najdroższe warzywo na świecie? Rośnie tuż za rogiem i kosztuje nawet 1000 euro za kilogram
Pędy chmielu stanowią kulinarne rarytasy, osiągając na międzynarodowym rynku cenę nawet do 1000 euro za kilogram, co sytuuje je w gronie najbardziej ekskluzywnych warzyw świata. W przeciwieństwie do Holandii czy Indii, gdzie za ten przysmak płaci się fortunę, w Polsce ten smakołyk można znaleźć bez trudu, rosnący dziko na obrzeżach lasów i w zaroślach.
Spis treści
- Czym są pędy chmielu?
- Jakie właściwości mają pędy chmielu?
- Jak smakują pędy chmielu?
- Jak zbierać pędy chmielu?
- Jak jeść pędy chmielu?
Czym są pędy chmielu?
Pędy chmielu mają postać zielonych cienkich łodyżek, na które sezon przypada na przełomie marca i kwietnia. Rosną dziko w wilgotnych lasach i są uprawiane na plantacjach.
Jakie właściwości mają pędy chmielu?
Młode pędy mają dobry wpływ na zdrowie. Działają uspakajające i nasenne, a także pobudzają apetyt. Wykazują działanie antybakteryjne. Z chmielu przygotowuje się napar, który ma właściwości uspokajające. Chmiel jest składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych i szamponów przyspieszających wzrost włosów. Stosuje się go także jako składnik relaksacyjnych kąpieli.
Jak smakują pędy chmielu?
Smak tej niepozornej rośliny przypomina połączenie szparagów i karczochów. Jest delikatny, a pędy są przyjemnie chrupiące.
Jak zbierać pędy chmielu?
Najsmaczniejsze są młode pędy w białej barwie. Równie dobre są nieco starsze w zielonym kolorze. Jeżeli pędy chmielu są brązowe, oznacza to, że są już za stare, twarde i nie nadają się do jedzenia. Najlepiej zbierać 15 cm pędu, łamiąc gałązki, a nie ścinając.
Dowiedz się też, jak zarobić na pędach chmielu: Najdroższe warzywo w Polsce! Polacy mają je za darmo i mogą na nim zarobić krocie
Jak jeść pędy chmielu?
Najdroższe warzywo świata można przyrządzić na ciepło, a także serwować na zimno. Najlepiej smakują świeżo zebrane pędy chmielu, więc należy je przyrządzić zaraz po przyniesieniu do domu. Po kilku godzinach zaczną usychać. Surowe łodyżki mają delikatnie gorzki smaki, który przypomina karczocha. Są doskonałym uzupełnieniem kolorowych sałatek. Wystarczy sparzyć je wrzątkiem, skropić oliwą z oliwek i doprawić solą oraz pieprzem.
Kiedy podda się je obróbce termicznej, smakują bardziej jak szparagi. Pędy chmielu można gotować w wodzie, na parze lub usmażyć. To najłatwiejszy i najszybszy sposób na przyrządzenie pędów chmielu. Umyte i osuszone zielone łodyżki należy podsmażać na maśle przez pięć minut i doprawić solą. Można podać je w sosie śmietanowym jako dodatek do dania głównego, na przykład do cielęciny. Sprawdzą się też w omletach. W Francji pędy chmielu są rarytasem, który jest składnikiem popularnej potrawy o nazwie Jets de houblon. Młode pędy podaje się w sosie śmietanowym w towarzystwie jajek w koszulkach.
Zobacz również:
Pędy chmielu na maśle. Pyszna i łatwa przekąska z patelni
Chmiel zwyczajny - jak wykorzystać go dla zdrowia?