Chmiel zwyczajny - jak wykorzystać go dla zdrowia?
Chmiel zwyczajny to wieloletnie pnącze o pełzającym, rozgałęzionym kłączu i licznych korzeniach. Jego pęd pokryty jest haczykowatymi włoskami czepnymi, a liście są szerokie, 3- lub 5-klapowe, na brzegu ząbkowane. Posiada kwiaty, które są zebrane w luźne wiechowate kwiatostany, zwisające w dół. Chociaż najczęściej używany jest do produkcji piwa, to posiada również liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak je wykorzystać.
Spis treści
Chmiel - właściwości
Chmiel to doskonały „lek” uspokajający i ułatwiający zasypianie. Łagodzi również dolegliwości układu pokarmowego oraz nadmierną pobudliwość seksualną, obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, pobudza apetyt. Stosuje się go też w przypadku zapalenia korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, a także w trudno gojących się ranach.
Chmiel - zbiory
Szyszki chmielu zrywamy w sierpniu, w pogodne dni, kiedy nabierają zielonożółtego koloru. Suszymy je w suszarniach w temperaturze do 40° C. Przechowujemy w szczelnych i ciemnych pojemnikach, ale tylko przez rok. Po tym czasie tracą swoją moc.
Chmiel - zastosowanie
Napar z szyszek chmielowych: Łyżeczkę szyszek chmielowych zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy 10 minut pod przykryciem. Pijemy 2-3 razy dziennie po szklance.
Chmielowa kąpiel: Relaksującą kąpiel wykonamy, dolewając do wody napar sporządzony z szyszek chmielu. Ułatwia ona zasypianie, a także ma działanie przeciwbakteryjne.
W kuchni: do produkcji piwa.