Chmiel zwyczajny - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-16 11:58

Chmiel zwyczajny to wieloletnie pnącze o pełzającym, rozgałęzionym kłączu i licznych korzeniach. Jego pęd pokryty jest haczykowatymi włoskami czepnymi, a liście są szerokie, 3- lub 5-klapowe, na brzegu ząbkowane. Posiada kwiaty, które są zebrane w luźne wiechowate kwiatostany, zwisające w dół. Chociaż najczęściej używany jest do produkcji piwa, to posiada również liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak je wykorzystać.

Chmiel zwyczajny: jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?
Autor: thinkstockphotos.com Chmiel ma działanie uspokajające, pomaga w leczeniu bezsenności.

Spis treści

  1. Chmiel - właściwości
  2. Chmiel - zbiory
  3. Chmiel - zastosowanie

Chmiel - właściwości

Chmiel to doskonały „lek” uspokajający i ułatwiający zasypianie. Łagodzi również dolegliwości układu pokarmowego oraz nadmierną pobudliwość seksualną, obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, pobudza apetyt. Stosuje się go też w przypadku zapalenia korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, a także w trudno gojących się ranach.

Chmiel - zbiory

Szyszki chmielu zrywamy w sierpniu, w pogodne dni, kiedy nabierają zielonożółtego koloru. Suszymy je w suszarniach w temperaturze do 40° C. Przechowujemy w szczelnych i ciemnych pojemnikach, ale tylko przez rok. Po tym czasie tracą swoją moc.

Chmiel - zastosowanie

Napar z szyszek chmielowych: Łyżeczkę szyszek chmielowych zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy 10 minut pod przykryciem. Pijemy 2-3 razy dziennie po szklance.

Chmielowa kąpiel: Relaksującą kąpiel wykonamy, dolewając do wody napar sporządzony z szyszek chmielu. Ułatwia ona zasypianie, a także ma działanie przeciwbakteryjne.

W kuchni: do produkcji piwa.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE