Wielkanocne jaja: farbowanie jaj w łupinach cebuli

2021-03-16 10:42
Wielkanocne jaja: farbowanie jaj w łupinach cebuli
Autor: Shutterstock Jak ufarbować jaja w łupinach z cebuli

Farbowanie jaj w łupinach od cebuli to tradycyjny, w pełni ekologiczny, najzdrowszy i najtańszy sposób na zdobienie wielkanocnych pisanek. Łupinki najlepiej zbierać sukcesywnie, przy każdym obieraniu cebul na kilka tygodni przed świętami. Im więcej zbierzemy łupinek, tym lepszy efekt kolorystyczny.

Zobacz WIDEO co podać na WIELKANOCNY stół:

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Wywar z łupin cebuli - jak przygotować

Aby zabarwić jajka na ciemnobrązowo, trzeba przyrządzić wywar z łupin cebuli. Zbieranie łupin najlepiej zacząć kilka dni wcześniej, bo im więcej ich będzie w wywarze, tym jego kolor będzie ciemniejszy. Łupiny wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą, a następnie powoli doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy kilkanaście minut i odstawiamy na bok do naciągnięcia.

W tym czasie dokładnie myjemy jajka. Ich powierzchnia musi być idealnie czysta i pozbawiona tłuszczu, inaczej barwnik nie rozłoży się równomiernie. Następnie wkładamy je do wywaru i razem z łupinami gotujemy na twardo przez 10 minut. Nie gotujmy jajek zbyt długo, bo będą niesmaczne i na żółtkach pojawią się zielonkawe obwódki.

Farbowanie jajek w cebuli
Autor: Shutterstock Białe skorupki jajek farbowane metodą batik z motywami roślinnymi

Ruda barwa skorupek - jak uzyskać intensywny kolor

Jeśli chcemy uzyskać głęboką rudą barwę skorupek, jajka można pozostawić w wywarze do ostygnięcia. Mogą leżeć w wywarze nawet przez kilka godzin, warto jednak od czasu do czasu zmienić ich ułożenie, aby nie odbił się na nich wzór z cebuli. Na koniec wyjmujemy jajka z wywaru, osuszamy i delikatnie natłuszczamy, aby podkreślić ich kolor.

Polecamy także:

Pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami

Jak dekorować pisanki barwione w łupinach cebuli?

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?

Wydmuszka - jak zrobić wydmuszkę z jajka?

Bajecznie błękitne pisanki: jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko?