Pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami - czym barwić jaja wielkanocne na różne kolory

2019-04-18 13:57

Pisanki  to tradycja Wielkanocy - można do ich barwienia wykorzystać naturalne barwniki, takie jak łupiny cebuli, szpinak, buraczki. Zobacz, czym barwić jaja wielkanocne, żeby uzyskać kolor niebieski, różowy, czy żółty.

Pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami - czym barwić jaja wielkanocne na różne kolory
Autor: Shutterstock Pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami - czym barwić jaja wielkanocne na różne kolory

Gotowanie jajek w osolonej wodzie z różnymi warzywami, owocami lub przyprawami, to najprostszy naturalny sposób ozdabiania pisanek. Jak w naturalny sposób uzyskać różne kolory?

Łupinki cebuli dają kolor brązowy lub pomarańczowy, w zależności od długości barwienia.

Fiolet uzyskamy używając suszonych lub mrożonych jagód.

Buraczki zafarbują skorupki na różowo.

Czerwona kapusta na błękit.

Żółć uzyskamy gotując jajka z kurkumą.

Szpinak nada jajom delikatnej zielonej barwy.

Głębię koloru kontrolujemy poprzez ilość dodanych do wody składników barwiących. Tak pokolorowane jaja możesz dalej ozdabiać: popularne są: wykrawanie, drapanie i metoda batikowa. Wszystkie te sposoby są bardzo efektowne.

Listki odbite na skorupce

Jak to zrobić? Do skorupki jajka przykładamy odpowiednio przycięty listek paproci, pietruszki lub koniczyny. Jajko umieszczamy w pończosze i wiążemy z obu stron końce jak cukierek tak, aby listki ściśle przylegały do skorupki. 

Jajka gotujemy na twardo w odpowiednim barwniku (łupinach, burakach, kapuście) w osolonej wodzie. Po wyjęciu z wody, nie odwijając pończochy, odkładamy delikatnie na sito, by obeschły. Po 20 minutach delikatnie odwijamy jajka – roślinne wzory powinny być już widoczne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE