Quiz. Jedzenie na koloniach w PRL-u. Nie wyjeżdżałeś? Nie licz nawet na 1 punkt!

2024-07-07 18:40

Jak wyglądały kolonie w PRL-u? Dziś tylko osoby, które mają więcej niż czterdzieści lat pamiętaj, jak spędzali wakacje w tamtej epoce. Poranne apele i zbiórki, noclegi w szkołach czy niezbyt wyszukanie menu najbardziej kojarzą się z letnimi wyjazdami za komuny. Jeżeli jeździliście na kolonie i obozy w PRL-u, na pewno błyskawicznie rozwiążecie ten kulinarny quiz, ale młodzież może sobie nie poradzić. Powodzenia!

Quiz. Jedzenie na koloniach w PRL
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Sprawdź się! Rozwiąż quiz o koloniach w PRL-u i zostań mistrzem.

Kolonie w PRL-u

Dziś rodzice mogą wybierać i przebierać w ofertach wakacyjnych wyjazdów dla dzieci. Biura podróży zachęcają do kolonii tematycznych, językowych czy obozów survivalowych odbywających się w najróżniejszych zakątkach na całym świecie. Jednak jeszcze w ubiegłym wieku takie wakacje były dla dzieci niedostępne. Nikomu nawet nie śnił się wyjazd na zagraniczny obóz połączony z nauką języka czy programowania.

W PRL-u dzieci wyjeżdżały na kolonie lub obozy, które trwały trzy lub nawet cztery tygodnie. Wysłanie dziecka na taki wyjazd nie było proste. Wakacje dla dzieci organizowały zakłady pracy. Najpierw rodzic musiał uzyskać skierowanie, a następnie wypełnić zgłoszenie, które trzeba było podstemplować w szkolnym sekretariat. Kiedy rodzice załatwili formalności, mogli wysłać dzieci na upragnione wakacje nad polskie morze, na Mazury lub w góry.

Co jadły dzieci na koloniach w PRL-u?

Na każdych koloniach czy obozach w PRL-u pory posiłków były ustalone. Nie było szwedzkiego bufetu, gotowe porcje przynoszono do stolików. Na dokładkę raczej nie było, co liczyć. Jadłospis nie był zbyt ciekawy, a jedzenie kucharki robiły z tych produktów, które były dostępne. Na śniadanie była zupa mleczna lub kasza manna. Obiad stanowił prawdziwe wyzwanie. Kotlety z mortadeli, pierogi ze zbieranymi przez dzieci jagodami czy wątróbka z cebulą do dziś budzą u niektórych mieszane uczucia. Jednak większość osób, które w dzieciństwie jeździły na peerelowskie kolonie, wspomina je całkiem dobrze.

Swoją wiedzę o jedzeniu z kolonijnej stołówki, możecie sprawdzić, rozwiązując ten szybki kulinarny quiz. Ci, którzy za komuny spędzali wakacje na obozach i koloniach, z łatwością odpowiedzą na dziesięć pytań. Młodzież powinna się jednak dobrze zastanowić, zanim zaznaczy odpowiedź.

Poniżej znajdziecie także galerię z kultowymi przepisami z epoki PRL-u.

Luksusy w PRL. Życie jak w madrycie!

Quiz. Jedzenie na koloniach w PRL-u. Nie wyjeżdżałeś? Nie licz nawet na 1 punkt!

Pytanie 1 z 10
Na koloniach w PRL-u na śniadanie dzieci jadły:
Listen on Spreaker.