Kulinarne hity PRL-u - TOP 10 przepisów z dawnych lat
Kuchnia czasów PRL charakteryzowała się kreatywnością, pysznym smakiem i łatwością przyrządzania potraw. Wiele z dawnych przepisów przetrwało do dziś. To znane i lubiane potrawy, które obecnie wracają na nasze stoły. Poznajcie sprawdzone i zaskakujące przepisy z czasów PRL.
Blok czekoladowy
Blok czekoladowy to słodki przysmak, który zrobił zawrotną karierę w czasach PRL-u. Blok czekoladowy produkowały od lat 50. zakłady "22 lipca d. E.Wedel", a potem wiele innych zakładów przemysłu cukierniczego. W czasach kryzysu początku lat 80. XX w. przy deficycie wyrobów czekoladowych blok czekoladowy zaczęto robić w domach. To smak, który pewnie większość z Was pamięta z dzieciństwa.
Sprawdź przepis na blok czekoladowy.
Sznycle z mortadeli
Sznycle z mortadeli to łatwy w wykonaniu sposób na pyszny obiad lub kolację. Można iść nawet o krok dalej i między dwa plasterki parzonej kiełbasy włożyć plaster sera, który łatwo się topi. Takie kotlety z mortadeli, prawie jak schabowe, były niezwykle popularne w kryzysowych czasach PRL. Sznycle z mortadeli najlepiej smakują z domowym keczupem.
Sprawdź przepis na sznycle z mortadeli
Amoniaczki
Amoniaczki to kruche, rozpływające się ustach drobne ciasteczka. Ich nazwa pochodzi od użytego środka spulchniającego wodorowęglanu amonu. Ten krystaliczny biały proszek stosowany jest w ciastkarstwie od XIX wieku.
Sprawdź przepis na amoniaczki.
Awanturka
Awanturka, czyli pasta z ryby i twarogu, to popularne w niektórych regionach Polski smarowidło do pieczywa. Przepisów na awanturkę jest mnóstwo, my jednak proponujemy przygotowanie smacznej awanturki z sardynek.
Sprawdź przepis na domową awanturkę.
kokosanki
Kokosanki to jeden z najpopularniejszych deserów, który królował w polskich domach w tamtych czasach. Warto wrócić do przepisu, ponieważ kokosanki smakują obłędnie i z łatwością można zrobić je w domu. Potrzebne są tylko trzy składniki i szczypta soli.
Sprawdź przepis na kokosanki.
Pyszne ciasto dwukolorowe
Pyszne dwukolorowe ciasto zwane zebrą, które w czasach PRL królowało w polskich domach, przygotowuje się z prostych składników. Dziś wszystkie produkty można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym bez kolejki. Kiedyś zdobycie niektórych z nich graniczyło z cudem. Sprzedawano je na kartki, a stanie w kolejce zajmowało kilka godzin.
Sprawdź przepis na ciasto z PRL.
Sos z mielonego do tłuczonych ziemniaków
Sos z mielonego mięsa do ziemniaków to klasyka kuchni czasów PRL. Do tego wspomniane już tłuczone ziemniaki oraz marchewka z groszkiem... Czujecie ten zapach domowej kuchni? Po prostu przepyszne. Mielone mięso ma tę zaletę, że jest tanie, łatwe w przyrządzaniu, niewiele zostaje do posiekania, szybko uwalnia smak.
Sprawdź przepis na sos z mielonego.
Bryzol z cebulką i pieczarkami
Bryzol wołowy lub wieprzowy to jedno z naszych ulubionych dań. W czasach PRL było w menu każdej szanującej się restauracji, a nawet w każdej stołówce pracowniczej. Do przygotowania tej odmiany kotletów siekanych można wykorzystać nieco tańsze i tłuściejsze kawałki mięsa. Soczyste w środku, chrupiące z zewnątrz bryzole podaje się obowiązkowo z duszoną cebulą i pieczarkami.
Rumsztyk z duszoną cebulą
Rumsztyk to soczysty kotlet z siekanej lub grubo mielonej wołowiny. Pyszny jest także z mieszanego mięsa wołowo-wieprzowego. Dodatek wieprzowiny nadaje suchej wołowinie smaku i soczystości. Tak przyrządzony rumsztyk podajemy z duszoną w sosie cebulą do puree ziemniaczanego. Po prostu pycha!
Sprawdź przepis na rumsztyk z duszoną cebulą.
Krem sułtański
Krem sułtański na przełomie lat 60. i 70. XX w. był stałym punktem w każdej szanującej się kawiarni. Deser rozsławił słodko-gorzki film Janusza Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia" z 1972 r. Krem na bazie śmietany z dodatkiem kakao, rodzynek i rumu szybko podbił żołądki kawiarnianych bywalców.
Sprawdź przepis na krem sułtański.