Jak zrobić rumsztyk z cebulą? Kultowy przepis z czasów PRL krok po kroku

Rumsztyk z duszoną cebulą: przepis na zapomniany przysmak
Autor: com/ Shutterstock Rumsztyk z duszoną cebulą podany z puree ziemniaczanym i gotowanymi warzywami
łatwy
30 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta niskokaloryczna

Rumsztyk to prawdziwa klasyka domowej kuchni – solidny, soczysty kotlet z siekanej lub grubo mielonej wołowiny, który potrafi zaspokoić nawet największy głód. W wersji z dodatkiem wieprzowiny nabiera jeszcze więcej smaku i miękkości – to sprytny trik, który docenią wszyscy miłośnicy dobrze doprawionych, domowych dań. Podany z duszoną cebulą w delikatnym sosie i gładkim puree ziemniaczanym smakuje jak wspomnienie najlepszych obiadów u babci. Klasycznie, prosto i... po prostu obłędnie!

Dlaczego warto zrobić rumsztyk?

Rumsztyk to danie, które wielu osobom kojarzy się z barami mlecznymi, stołówkami zakładów pracy i restauracjami z czasów PRL – był wtedy absolutnym klasykiem. Serwowany z ziemniaczanym puree, obowiązkową duszoną cebulką i czasem kleksem musztardy, królował na talerzach, łącząc prostotę z wyrazistym smakiem. Choć dziś nieco zapomniany, zdecydowanie zasługuje na kulinarny powrót.

W odróżnieniu od steku, rumsztyk przygotowuje się z mięsa siekanego lub grubo mielonego, co sprawia, że jest bardziej soczysty i delikatniejszy w strukturze. Nie jest tak zbity jak klasyczny burger, a jednocześnie zachowuje wyrazisty smak dobrej jakości wołowiny. Dla jeszcze lepszego efektu warto połączyć dwa gatunki mięsa – wołowinę i wieprzowinę. Tłustsza wieprzowina dodaje wilgoci, smaku i sprawia, że kotlet dosłownie rozpływa się w ustach.

Rumsztyk w tej wersji to kulinarna podróż do przeszłości, ale z nutą współczesnego sznytu. Podany z duszoną cebulką w sosie, idealnie pasuje do ziemniaczanego puree, klusek śląskich albo kaszy. Prosty skład, wyrazisty smak i solidna porcja – to danie, które sprawdzi się zarówno na codzienny obiad, jak i nostalgiczny powrót do smaków dzieciństwa. Wypróbuj ten przepis – rumsztyk naprawdę ma szansę znów podbić Twoją kuchnię.

SKŁADNIKI

  • 300 g mięsa wołowego na tatara
  • 300 g wieprzowej łopatki
  • 3-5 łyżek zimnej wody
  • smalec do smażenia
  • 2-3 cebule
  • 1/2 szklanki gorącej wody
  • sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Mięso zmielić w maszynce do mielenia mięsa, przepuszczając go przez sito o dużych oczkach. Lub posiekać tasakiem na grubsze kawałeczki. 
  • Do mięsa dodać 3 łyżki zimnej wody. Przyprawić solą i pieprzem. Wyrobić razem na jednolitą masę. Uformować okrągłe i lekko spłaszczone kotlety. 
  • Rumsztyki smażyć do zrumienienia z obu stron na rozgrzanym smalcu, na średnim ogniu. Kotlety zdjąć z patelni.
  • Na patelnię dodać pokrojoną w półkola cebulę. Smażyć do zeszklenia. 
  • Kotlety ponownie przełożyć na patelnię. Podlać wodą. Przykryć pokrywką i dusić 3-5 minut, aby smaki się wymieszały. 
  • Rumsztyki podawać z puree ziemniaczanym i gotowanymi warzywami. 
Beszamel: Wołowina - dlaczego warto jeść wołowinę?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej