Polski chleb wśród stu najlepszych na świecie. Trafił na listę produktów regionalnych UE

2023-09-25 9:56

Chleb prądnicki znalazł się w gronie 100 najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. To jedyny przedstawiciel Polski w tym zestawieniu. Chleb prądnicki został wpisany jako produkt tradycyjny.

Polski chleb wśród stu najlepszych na świecie. Trafił na listę produktów regionalnych UE
Autor: Wikipedia / Chleb prądnicki na targach Smaki Regionów w Poznaniu - 2014r. Chleb prądnicki w światowej czołówce pieczywa. Jest wśród stu najlepszych rodzajów pieczywa na świecie

Kraków może być dumny ze swojego tradycyjnego pieczywa. Chleb prądnicki, reprezentujący Polskę, zdobył uznanie na międzynarodowej arenie.

Tradycyjny skarb Krakowa na 47. miejscu

Krakowscy piekarze odnotowali ważny sukces. Ich tradycyjny chleb prądnicki znalazł się na prestiżowej liście 100 najlepszych rodzajów pieczywa na świecie, przygotowanej przez portal „Taste Atlas”. Jest to jedyne polskie pieczywo w tym zestawieniu, zajmujące 47. miejsce.

Charakterystyka chleba prądnickiego

Chleb prądnicki to ciemne pieczywo, bazujące na dojrzałym zakwasie żytnim. Dostępny jest w dwóch kształtach: owalnym i okrągłym, z charakterystycznym obsypaniem otrębami żytnimi. Skład tego chleba to mieszanka mąki żytniej i pszennej, gotowanych ziemniaków, świeżych drożdży oraz otrąb żytnich. Co ważne, pieczywo to zachowuje świeżość przez około dwa tygodnie, a jego pełnię smaku można docenić dzień po wypieku.

Bogata historia wypieku

Historia chleba prądnickiego sięga wieków. Jan Długosz, znany XV-wieczny polski kronikarz, pisał o nim, jednak niektóre źródła wskazują na jeszcze wcześniejsze zapiski z XIII wieku. Tradycyjnie produkowany był we wsiach nad rzeką Prądnik. Z czasem, wiele przywilejów i zmian wpłynęło na jego produkcję i sprzedaż, aż po włączenie tych wsi do Krakowa w 1910 roku. Niemniej jednak chleb prądnicki, mimo swojej popularności, był niemal zapomniany w czasach PRL. Na szczęście, produkcję wznowiono po 1989 roku.

Wyróżnienia i certyfikaty

Chleb prądnicki został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W 2004 roku zdobył nagrodę w konkursie „Małopolski Smak”, a rok później był nominowany do tytułu „Polski Producent Żywności 2005”. W 2011 roku Komisja Europejska wpisała go na listę wyrobów o chronionym oznaczeniu geograficznym. Warto również wspomnieć, że w 2015 roku został uznany za produkt tradycyjny przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz uzyskał status produktu chronionego przez Unię Europejską.

Pochodzenie nazwy i królewskie smaki

Nazwa chleba prądnickiego nawiązuje do historycznej wsi Prądnik, obecnie dzielnicy Krakowa. Ciekawostką jest fakt, że król Stanisław August Poniatowski często podawał ten chleb podczas swoich obiadów czwartkowych. Ważne jest również, że chleb prądnicki, jako produkt regionalny, ma precyzyjnie określone parametry produkcji.

Chleb prądnicki, z głębokimi korzeniami w historii Polski, dzisiaj zdobywa uznanie na międzynarodowej scenie. To doskonały przykład, jak tradycja i jakość idą w parze, tworząc produkt doceniany na całym świecie.

Beszamel.pl zdradza sekret idealnego pasztetu