Czy piwo bezalkoholowe jest naprawdę bezalkoholowe? Czy po piwie 0% można prowadzić?

2024-04-29 11:23

W upalne dni chętnie sięgamy po zimne piwo. Gorzkawy napój znakomicie gasi pragnie, a pity z umiarem - orzeźwia. Tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na napój z procentami, producenci oferują całą gamę piw bezalkoholowych. Czy zawsze po takim piwie można prowadzić auto?

Piwo bezakoholowe
Autor: Shutteratock Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić samochód?

Piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe to napój piwny, który nie zawiera alkoholu lub ma go śladowe ilości (zazwyczaj poniżej 0,5% obj.). Jest to alternatywa dla osób, które chcą cieszyć się smakiem piwa, ale unikają alkoholu z różnych powodów, takich jak prowadzenie pojazdów, praca, lub osobiste preferencje zdrowotne. Piwo bezalkoholowe jest wytwarzane z tradycyjnego piwa przez proces usuwania lub ograniczania zawartości alkoholu. Zachowuje przy tym charakterystyczny smak i aromat piwa. Coraz więcej browarów oferuje różnorodne smaki i style piwa bezalkoholowego, aby zaspokoić różnorodne gusta konsumentów.

Piwo bezalkoholowe, oznaczane zazwyczaj przez producentów na etykiecie jako 0%, w rzeczywistości może więc zawierać do 0,5% alkoholu w całej objętości. Jest to jednak śladowa ilość. Napoje 0% nie są w świetle prawa uznawane za alkoholowe, nie trzeba na nich oznaczać zawartości alkoholu i można je pić nawet jeśli prowadzimy samochód. Jedyną sytuacją, kiedy alkomat może wykazać alkohol w organizmie po wypiciu piwa bezalkoholowego, jest zmierzenie jego poziomu natychmiast po wypiciu napoju. Ale wystarczy odczekać 10-20 sekund i już alkomat nic nie wykaże. Ale - co najważniejsze, wypicie piwa bezalkoholowego nie wpływa na naszą zdolność prowadzenia.

Radler to nie piwo bezalkoholowe

Inaczej rzecz się ma z napojami typu radler. To połączenie piwa alkoholowego z napojem gazowanym zazwyczaj zawiera ok 3-3,5% alkoholu. I absolutnie nie należy go traktować jak piwa bezalkoholowego. Zanim po wypiciu radlera wsiądziemy za kierownicę, należy odczekać odpowiedni czas. Ile dokładnie? To zależy od kilku czynników: m.in. szybkości przemiany materii, spożywanych posiłków, przyjmowanych leków, itp. Dlatego po radlerze nie powinno się prowadzić, a po odczekaniu odpowiedniego długiego czasu, zanim wsiądziemy za kierownicę, przetestować się alkomatem.

Beszamel: Piwo

Jak szybko metabolizujemy alkohol?

Oczywiście wiele zależy od organizmu. Wpływ na to, jak szybko organizm przetrawi alkohol ma waga, wzrost i wiek konsumenta. Ponadto wpływ może mieć rodzaj i czas posiłku, przyjmowane leki oraz aktywność ruchowa. Nie bez znaczenia jest też rodzaj alkoholu, jego ilość i czas w jakim został on spożyty. Średnio przyjmuje się że organizm potrzebuje ok. 3 godzin na strawienie 20 g czystego alkoholu, czyli jednego półlitrowego piwa, 1 lampki (200 ml) wina lub 2 kieliszków wódki (po 30 g każdy).

Galeria: Jak leczyć zatrucie alkoholem