Kuchnia baskijska: Marta Orzeszyna autorka książki "Gra o miłość" o kulinariach francuskich Basków

2019-05-08 12:34

Francuski Kraj Basków to kraina mało znana polskim turystom, ale ci, którzy mieli okazję spędzić tam trochę czasu, wracali zakochani w krajobrazach – Pireneje i ocean Atlantycki, w Baskach – gościnni, otwarci, uśmiechnięci, ale przed wszystkim w tamtejszej kuchni. Jej bogactwo stanowią świeże ryby i owoce morza. Kto raz spróbował tamtejszych kalmarów w sepii lub steków z czerwonego tuńczyka, będzie zawsze tęsknił za ich smakiem.

Kuchnia baskijska: Marta Orzeszyna autorka książki Gra o miłość o kulinariach Basków
Autor: Shutterstock Tradycyjne przystawki baskijskie to pitxos - misterne kompozycje na jeden gryz

Na jakość kuchni baskijskiej wpływa klimat, położenie geograficzne, poszanowanie tradycji i przywiązanie do lokalnych produktów. Region słynie z papryki z Espelette, czekolady z Bayonne, La Sagarno – napoju jabłkowego z procentami, wina z Irouléguy, konfitur z czarnych czereśni z czekoladą; serów, zwłaszcza owczego Ossau Iraty, wędlin, ciasta baskijskiego i oczywiście z wybornych pintxos, przystawek rozpoczynających posiłek – odpowiedników hiszpańskich tapas.

Więcej o atrakcjach kulinarnych atrakcjach Baskonii tutaj: Kraj Basków od kuchni

Lokalne uroczystości czy sąsiedzkie spotkania są zawsze okazją do wielkiej uczty. Baskowie lubią jeść i pić, lubią też dzielić się swoją kuchnią z gośćmi. Nie zdarzyło mi się tam trafić do restauracji, w której podano by niedobre jedzenie. Najlepszym świadectwem jakości tutejszych restauracji jest fakt, że aż 40 z nich ma gwiazdki Michelin’a

Polecam Baskonię jako idealne miejsce na wakacje. Góry, ocean, przepiękne plaże, raj dla surferów, blisko do Hiszpanii i San Sebastian z niepowtarzalną atmosferą znakomitych barów z pintxos).

Miejsca warte odwiedzenia:

Chez Pablo, Le Kaiku, Kako Etxea, Buvette de la Halle - Saint Jean de Luz

Targ w Irun

La Cepa – San Sebastian

Le Txamara Guethary

Polecam również kilka przepisów prosto z baskijskiej kuchni:

Piperade: duszona papryka w pomidorach po baskijsku 

Tuńczyk w papryce z Espelette po baskijsku

Ciasto baskijskie: zamknięta tarta z kremem gâteau Basque

Marta Orzeszyna – urodziła się i mieszka z rodziną w Namysłowie, studiowała filologię francuską, przez ponad dziesięć lat mieszkała w Paryżu. 

https://www.facebook.com/martagieks

Jest współautorką albumu Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque oraz autorką biografii pochodzącego z Polski fryzjera gwiazd, twórcy fryzury na garsonkę, Antoine’a de Paris – Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów.

24 kwietnia, nakładem Wydawnictwa Harde, ukaże się jej najnowsza książka Gra o miłość, której akcja rozgrywa się, między innymi, w Paryżu i we francuskim Kraju Basków. Książkę można kupić tutaj

Mart Orzeszyna interesuje się historią i kulturą Francji, literaturą francuską oraz sportem. Szczególnym sentymentem darzy Paryż, który uważa za najważniejsze miejsce w jej życiu.

Współzałożycielka Akademii Piłkarskiej Namysłów, działa na rzecz uzdolnionych sportowo dzieci z jej rodzinnych stron.